reklama

Sulfáty a parabeny: Proč škodí vlasům?

V jídle a pití už si dáváme větší pozor na to, co do sebe vpravíme. S nezdravou kosmetikou, která nám může postupně ničit zdraví i krásu, jsme ještě pořád na startovní čáře.

Foto: iStock

Přitom především parabeny a sulfáty se přes kůži dostanou do těla a z dlouhodobého hlediska se pak stoprocentně negativně podepíšou na kondici i kráse. Co všechno o parabenech a sulfátech víme? Je tady článek s odbornými pojmy, ale protentokrát nám to snad prominete. Jde přece o zdraví.

Parabeny prodlouží dobu spotřeby

Parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben) obsahuje většina šamponů, které můžeme běžně zakoupit v drogeriích. Jedná se o konzervační látky volně využívané v potravinářství, farmacii, ale právě také v kosmetice. "Aniž si to možná uvědomujeme, setkáváme se s parabeny denně. Kosmetika využívá především jejich antibakteriálních účinků, díky nimž dochází u výrobků k prodloužení délky spotřeby. Výrobci je do preparátů, včetně šampónů, přidávají z důvodů prodloužení trvanlivosti a udržení daného výrobku déle na trhu," říká tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health.

Funguje jako estrogen

Prokázalo se, že parabeny mají velmi podobné účinky jako ženský hormon estrogen. Z toho vyplývá, že mohou ovlivňovat některé procesy v lidském těle. Když se rozhodnete vyhledávat kosmetiku bez obsahu těchto konzervačních látek, musíte velmi pečlivě sledovat údaje na etiketách produktů. Nemusíte se bát, že by kosmetika byla následně méně účinná, protože účinek parabenů je pouze v oblasti trvanlivosti, nikoliv účinnosti. Na etiketách šamponů jsou parabeny označeny velkým písmenem E s trojčíslím, například E214, E126 či jiným.

Sulfáty téměř ve všech šamponech

Druhou neméně častou škodlivou látkou v kosmetice jsou sulfáty, které obsahuje v různých podobách až 95 procent všech šamponů. Důvod je velmi jednoduchý - zvyšují pěnění přípravků a spotřebitel má následně pocit, že šampon skutečně funguje. Tricholožka Lenka Kašpaříková však tento častý mýtus zcela vyvrací: "V poradně se často setkávám s názorem, že čím více šampon pění, tím lepší účinek musí mít. Opak je pravdou. Nejčastěji využívané sulfáty Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES) ničí ochrannou bariéru pokožky a navíc dráždí kůži a oči."

Zdravé přípravky tak nepění

Právě z těchto důvodů výrobci kvalitní vlasové kosmetiky nahrazují sulfáty jemnějšími a šetrnějšími variantami. Při prvním použití šamponu bez obsahu sulfátů bude řada lidí zaskočena, že nemají obvyklou bohatou hustou pěnu, ale naopak jemně pěnivý krém, s jehož pomocí odstraní z vlasů všechny nečistoty a přebytečnou mastnotu. Obvyklé sulfáty SLS a SLES jsou v přírodní vlasové kosmetice a v šamponech bez obsahu sulfátů nahrazeny pěnícími látkami získanými z kokosového oleje, obilí či cukru.

"Naopak k látkám, které bychom na etiketách šamponů měli vyhledávat, patří Codamidopropyl Betaine, Sodium Myreth Sulfate, Sodium Cocoamphoacetate, Coco Glucoside, Disodium Lauryl Sulfoccinate, Decyl Glucoside, Yucca Foaming Extract a PEG-80 Sorbitan Laurate. Pokud je ve složení najdeme, je to jeden z ukazatelů, že šampon je opravdu vyroben kvalitně bez obsahu zdraví ohrožujících látek," říká Lenka Kašpaříková. Na etiketách šamponů jsou sulfáty označeny jako Sodium lauryl nebo SLS a dále jako laurethsulfát sodný (Sodium laureth sulfate, SLES).

Jak na správný výběr šamponu?

1) Šampon vždy vybírejte podle problematiky a aktuálního stavu vlasů. Doporučení ostatních jsou sice skvělá, ale mnohdy mohou přinést více problémů než užitku.

2) Pokud si nejste jistá, vybírejte vlasovou kosmetiku s odborníkem, například s trichologem, který na základě trichologického vyšetření zjistí, co přesně vlasy a pokožka hlavy potřebují.

3) Pozor na časté střídání vlasových preparátů, včetně šamponu. Rovněž se vyvarujte přípravkům 2 v 1 a raději investujte do kvalitní vlasové masky.

4) Kvalitní šampon méně pění a na vlasech se spíše mění v jemný krém, s nímž důkladně odstraníte všechny nečistoty.

5) Zdravé vlasy mohou vyrůst pouze ze zdravé vlasové pokožky, proto není od věci vyzkoušet také šampon určený pouze na vlasovou pokožku. Budete překvapeni jeho účinky a následnou kvalitou vlasů.

6) Pokud se vám vlasy více mastí a myjete je častěji než dvakrát týdně, vyhněte se šamponům s označením hydratační, vyhlazující, pro vlnité či kudrnaté vlasy. Takto označené vlasové přípravky vlasy více promašťují, čímž i více zatěžují vlasovou pokožku, která se o to více mastí.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama