reklama

Pupínky: Zjistěte, co znamenají a zbavte se jich

Abyste se pupínků mohli konečně zbavit, musíte poznat příčinu, proč se vám neustále tvoří.

Foto: Thinkstock/koláž: Jiří Kropáček

Abyste se pupínků mohli konečně zbavit, musíte poznat příčinu, proč se vám neustále tvoří. U každého člověka je samozřejmě důvod trochu jiný, ale kromě toho záleží i na tom, kde míváte pupínky nejčastěji. Ty na čele totiž způsobuje něco úplně jiného než ty na tvářích či na bradě.

Pupínky už dávno nejsou jen záležitostí dospívajících. Trpí jimi i čím dál více dospělých, bez ohledu na věk. Často to svádíme na to, že pleť je v čím dál špinavějším životním prostředí více namáhaná, a tím pádem citlivější. Jenže to není tak úplně pravda.

Respektive je, ale mnohem větší vliv nemá venkovní prostředí, ale to, co se odehrává uvnitř v našem těle. Tedy to, jak se o sebe staráme, jak jsme zdraví a co jíme.

Tvář prozradí vše

Obličej je v tomhle ohledu skvělé zrcadlo, protože celkem věrně odráží stav vašeho těla. Pokud vás občas trápí pupínky, můžete o sobě díky nim leccos zjistit - a taky se jich konečně zbavit.

Podle doktora a odborníka na tradiční čínskou medicínu Johna Tsagarise však neexistuje jednoznačná odpověď na to, proč pupínky vznikají. Záleží totiž na tom, v jaké části obličeje se objeví.

Pro deník Daily Mail proto zpracoval přehled všech možných příčin, který by vám mohl při řešení tohoto nepříjemného problému pomoct.

Čelo

Pokud se vám dělají pupínky především na čele, měli byste se zaměřit především na stravu. "Pomůže, když začnete jíst méně průmyslově zpracovaného jídla a také méně tuků. Tyhle věci totiž významně ovlivňují trávicí systém a zažívání," vysvětluje John Tsagaris.

Zdravější stravu byste měli podpořit ještě dostatečným pitným režimem, který by se měl skládat především z čisté vody či bylinných čajů. A dbejte také na to, abyste měli sedm nebo osm hodin spánku každou noc. Důležitá je pravidelnost i délka - tělo si potřebuje zvyknout na to, že má dostatek času na to, aby přirozenou cestou vyrovnalo veškerou nerovnováhu v zažívání.

Tváře

Na tvářích raší pupínky především tehdy, když žijete ve stresu. Zkuste tedy zpomalit a naučte se brát věci s větším nadhledem a klidem. Kromě psychických příčin tu jsou ale i další.

Na vině může být i tlak, který kladete na dýchací systém. Pokud se pohybujete v prostředí, kde není úplně čistý vzduch, nebo pokud kouříte, máte pupínky z toho. Stav pleti ale bohužel mohou zhoršovat i alergie. 

Ani v tomto případě ale nepodceňujte zdravější stravu, a životní styl obecně. Co vám může pomoci, je zelená a listová zelenina. "Zvyšte příjem zeleniny a omezte maso a mléčné výrobky," dodává Tsagaris.

Ústa a brada

Pokud máte pupínky a další skvrny v okolí úst a na bradě, zamyslete se, jestli ve vašem těle neproběhly nějaké hormonální změny. Další možnou příčinou je i tady stres, ale také špatná činnost ledvin, kterou jste mohli způsobit i tím, že málo pijete.

Mimochodem, pupínky kolem úst se také velmi rády tvoří po některých zubních pastách. Zkuste tedy tu svoji oblíbenou pro jistotu vyměnit.

Nos

Nos je další oblastí, kde stav kůže určuje především to, co jíte. Vyhněte se nadbytečným hormonům, nejezte dietní produkty s označením "light" a braňte se volným radikálům, které do těla dostáváte třeba v přepáleném oleji, a které právě způsobují záněty v kůži.

Obecně ovšem platí, že pupínků se bez zdravé životosprávy nezbavíte. Doktor Tsagaris kromě výše zmíněných doporučení ještě radí, abyste do jídelníčku zařadili spoustu tekutin, salátovou okurku, vodní meloun, celer, mrkev, zelí, řepu, aloe vera, hlávkový salát, brambory, třešně a višně, papáju, hrušky, pohanku, proso, hnědou rýži, fazole mungo, čočku a hrách.

Naopak se pokud možno úplně vyhýbejte cukru, čokoládě, mléčným výrobkům, kofeinu, perlivým nápojům, ořechům, semínkům, korýšům, a samozřejmě mastným a smaženým jídlům a také potravinám plným chemie.

Produkty na fotografii:

Prevence proti akné v dospělosti, Breakout Control Blemish Prevention, KIEHL'S, 1320 Kč; Obličejový peeling s tea tree oil a jojobou, MARK SCRUB, 319 Kč, www.markscrub.cz; protizánětlivý krém s kyselinou salicylovou, Effaclar Duo SPF 30, LA ROCHE-POSAY, 459 Kč. 

Také nezapomeňte pleť důkladně a dvakrát denně čistit. Můžete totiž žít, jak zdravě chcete, ale jakmile se nebudete důkladně odličovat, stejně se vám budou póry zanášet a z toho se tvořit pupínky. Takže si zvykněte na to, že jeden odličovací tamponek je zoufale málo. Měla byste jich použít přesně tolik, dokud ten poslední nezůstane úplně čistý, což jsou zpravidla nejméně tři.

Co se kosmetiky týče, výborně působí přípravky s tea tree olejem, dobře působí i levandule a heřmánek. Produkty by měly být protizánětlivé, a pozor - to, že máte pupínky, nemusí nutně znamenat, že máte mastnou pleť. V takovém případě se pak vyhněte zmatňujícím přípravkům, aby vaši pleť zase zbytečně nevysušovaly.

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama