reklama

Poznáte opravdovou přírodní kosmetiku?

Mnohé z nás by si rády koupily něco zdravějšího pro krásu, ale jak vybrat značku, která o sobě jako o přírodní pouze nemluví, ale přírodní skutečně je?

Foto: Shutterstock

Ideální je začít se orientovat ve složení jednotlivých produktů, ale to je mnohdy složité i pro odborníky. Například takový palmový olej je v kosmetických popiscích asi v padesáti možných podobách, a to se skutečně těžko pamatuje.

Pokud je na kosmetickém přípravku uvedeno, že je bez konzervantů a barviv, je to jistě přínosné; dále najdete i v supermarketech konvenční kosmetiku bez parabenů (hormonálně aktivních konzervantů) a silikonů – po těchto přípravcích směle můžete v začátcích sáhnout.

Čemu se vyhýbat

SLS a SLES (dráždivá průmyslová pěnidla), talc (mastek – ucpává póry a v přírodě se vyskytuje poblíž ložisek radioaktivního azbestu), parabeny (jsou dráždivé, potenciálně rakovinotvorné a ovlivňují činnost hormonů), ropa (parafinum liquidum) a její deriváty včetně minerálních olejů a silikonů (pleť dusí a vysušují; ucpávají póry).

Nežádoucí jsou dále např. aluminium, triclosan, PEGy (zvyšují propustnost kůže, aby se přípravek dobře vstřebal), DEA, TEA a MEA či oxybenzon (najdete ho v chemických opalovacích krémech a zcitlivuje vaši pokožku vůči slunečnímu záření). Pokud si barvíte vlasy na černo, můžete směle používat rostlinné barvy, které kryjí i šediny (Khadí, Logona, Santé, Cosm´etika) a neobsahují rakovinotvorné PPD. Na českém trhu jsou pak dostupné i klasické oxidační barvy nejen bez amoniaku, ale také testované na nikl, bez resorcinu a nanoxinolu.

Jen hra se slovy?

Obecně platí, že výrobci nesmí avizovat na produktech nic, co by nebyla pravda, ale všechno se dá chytře obejít hrou se slovy a použitím slova přírodní či bio v pravý čas. Pokud je přípravek ze 100 procent složen z přírodních složek, pak si obvykle firmy s certifikací nelámou hlavu – bývají to kosmetické kousky na bázi olejů. Máte zaručeno, že v lahvičce nenajdete žádnou syntetiku, ale není zaručen původ surovin.

Například mandlový olej z intenzivního kalifornského zemědělství s využitím pesticidů bude mít na pleť zcela jiné účinky než ten, který se pěstuje udržitelně ve Španělsku a využívá ho třeba značka Weleda. Proto je vhodnější vložit svou důvěru do rukou nezávislých certifikací. Značky, které nemají certifikát, mohou samozřejmě také mít velmi čisté složení, ale pokud se nevyznáte v ingrediencích, jen těžko si to ověříte – certifikáty jsou jistota.

Patřičné kontroly

Aby se předešlo matení spotřebitelů, vznikly v různých zemích certifikační a kontrolní nezávislé orgány, které vytvořily pro zájemce standardy pro skutečně přírodní a bio kosmetiku. Přísně je hlídáno nejen složení (zákaz používání syntetických a škodlivých látek), ale také výrobní postupy (ekologická výroba, šetrné zacházení s ingrediencemi atd.) a mnohá další kritéria. Největší důraz kladou standardy na složení produktů – důležitý je jejich přírodní původ, případně původ z ekologického pěstování.

Certifikační společnosti bojují proti testování na zvířatech a kácení tropických lesů. U produktů označených některou z dále zmíněných značek si spotřebitel může být jistý kvalitou z hlediska ingrediencí a jejich původu i z hlediska bezpečnosti složek pro naše zdraví. Rozdíl mezi přírodní a bio kosmetikou je pak většinou pouze v podílu bio ingrediencí, z přírody totiž berou všechny.

Havlíkova Apotéka, Saloos, Nobilis Tilia a spol.

Poslední novinkou z roku 2015 jsou standardy, které vyhlásila EU pod názvem COSMOS ORGANIC a COSMOS NATURAL. Pod tuto certifikaci začala zařazovat jednotlivé národní standardy. Značky Logona nebo Khádí mají tradiční německý certifikát BDIH. Dr.Hauschka, Weleda, Primavera nebo Alverde z dm drogerie mají nezávislou nadnárodní certifikaci přírodní kosmetiky NaTrue. Americké značky 100% PURE, Éminence nebo Dr.Bronner mají spolehlivý místní certifikát USDA Organic.

Z evropského prostoru jsou dále uznávané certifikace: britská Soil Association (Fushi, InLight, Natracare) a italská ICEA. Jedněmi z nejoblíbenějších certifikátů jsou ty francouzské: Cosmebio (Les Fleurs de Bach, Zao Make-up, Acorelle) a ECOCERT (Urtekram, Argandia, Florihana, Mossa) – standardy tohoto certifikátu využívá i čeká organizace KEZ pro udělení certifikátů CPK a CPK BIO. České certifikace mají například některé produkty značek Havlíkova Apotéka, Saloos, Nobilis Tilia aj.

Pokud chcete lépe poznat skutečně přírodní kosmetiku více než 50 značek dostupných na českém trhu a nechat si při výběru poradit od odborníků, přijďte 12. 11. 2016 od 10:00 do 18:00 do Prague Gallery Laufen na Praze 2 na akci s názvem Green Beauty Market (www.greenbeautymarket.cz).

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama