reklama

Podzim: Nejvhodnější čas na odstranění pigmentových skvrn

Je třeba sklidit to, co jsme přes léto bohužel zaseli. V tomto případě mluvíme o pigmentových skvrnách. Dají se vůbec úplně odstranit?

Foto: Shutterstock

Existují různé druhy pigmentových skvrn, a to vrozené, což jsou znaménka, a získané pigmentové skvrny, mezi které patří sluneční, stařecké pigmentace a melasmata. Jaký je nejúčinnější způsob odstranění pigmentových skvrn a co dělat, aby se znovu nevytvořily?

Melasma na scéně

Melasma se nalézá nejčastěji v obličeji a na horním rtu jako rozsáhlé mapovité skvrny. Vznikají nejčastěji jako důsledek užívání hormonální antikoncepce či těhotenství. Jejich řešení je poměrně svízelné. Na prvním místě se aplikují bělicí krémy, které vstupují do metabolismu tvorby pigmentu. Další variantou je chemický peeling, který vede k regeneraci pleti, zlepšení její struktury, hydratace, zmírnění projevů akné a barevnému sjednocení. Pomocí chemického peelingu narušujeme povrchové vrstvy kůže, následně dojde k jejich odloučení a navození regenerace kožního povrchu.

Co víte o chemickém peelingu?

"Dnes je nejvíce používaný chemický peeling pomocí kyseliny glykolové (je nejbezpečnější) a dále se může přivrstvovat pro větší účinek kyselina citronová (podporuje bělení), kojová (vhodná pro mastnou pleť, akné) a mandlová. Na očištěnou pleť se aplikuje rovnoměrně kyselina glykolová v koncentraci od 30 až 70 procent. A podle toho, jak hluboký peeling děláme, tak na takovou reakci čekáme, ale vždy bude alespoň lehký erytém a následně lehké olupování povrchových vrstev pokožky.

Poté několik dní aplikujeme zklidňující krém s panthenolem. Chemický peeling nelze provádět v letních měsících, v těhotenství, a pokud užíváme některé druhy léků, též je vhodné oznámit lékaři, zda nemáte sklon k tvorbě keloidních jizev a zda netrpíte na herpes simplex. Chemický peeling je vhodné několikrát opakovat ve čtrnáctidenním intervalu ideálně čtyřikrát až šestkrát,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Jitka Chaloupecká z Laserového centra Anděl.

Efekt pulsního světla

Stařecké a sluneční pigmentace nalézáme nejčastěji v oblasti obličeje a na hřbetech rukou, a proto klienty velmi trápí. Jednou z možností při odstraňování pigmentací je IPL (intenzivní pulsní světlo). "Samotný světelný zdroj vydává záření, které se filtruje ve vyměnitelných hlavicích a podle navolení koncovky se světlo vstřebává v cílových strukturách, jako je nepravidelná povrchová pigmentace, dokonce i hormonálně způsobená.

Pulsní světlo je vzhledem ke své šetrnosti indikováno na prvním místě. I když je IPL oproti laserům většinou šetrnější, rychlejší, s menším rizikem komplikací a kratší dobou rekonvalescence, nedokáže vždy nahradit laser co do účinnosti a kýženého efektu se často dosahuje až několikanásobným opakováním," dodává Jitka Chaloupecká.

Horká novinka

Nejúčinnějším laserem k odstranění stařecké a sluneční pigmentace je Q-switched alexandritovým laserem. Přesně cílený paprsek tohoto laseru rozmělní pigment na drobné částečky, a ty jsou pak pomocí buněčného systému odplaveny pryč. Zákrok je mírně bolestivý, přirovnává se ke štípnutí gumičkou.

Hojení ošetřeného místa probíhá přes povrchové stroupky zhruba deset dní. Předcházet pigmentovým skvrnám můžeme důslednou ochranou před ultrafialovým zářením pomocí krémů s vysokým SPF faktorem 50.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama