reklama

Oleje jsou nové krémy: Kompletní návod, jak a proč je používat

Nejen pleťové, ale i tělové oleje a vlasové oleje zažívají v posledních letech boom. Proč jsou tak oblíbené a co všechno přináší naší tělesné schránce?

Foto: Thinkstock

Přiznám se rovnou. Propadla jsem jim. Používám je na obličej, na tělo i na své suché vlnitokudrnaté vlasy. Asi by mi stačil na všechno univerzálně biokokosový olej, ale nemám ráda jeho vůni jinde než v dezertech.

Tak si vybírám pro každou část svého těla jiný olej. Na obličej používám šípkový, na tělo růžový, arganový nebo jakýkoliv od Nobilis Tilia na mou suchou, dehydratovanou pokožku a na vlasy Mythic Oil nebo Nuxe. Ale zkouším i jiné, když mám příležitost, nebo když mi nějaký "cvrnkne" do nosu. Je škoda, abyste je používala jen při relaxačních masážích.

Proč oleje?

Všichni máme povrch kůže chráněný takzvaným lipidovým filmem, který zajišťuje vnější ochranu kůže a její větší odolnost. Zároveň brání vyplavování látek rozpustných ve vodě a zvyšuje imunitu pokožky vůči chemickým látkám: proto je velmi důležité používat rostlinné oleje lisované za studena, bio oleje a esenciální oleje. Právě těmi uděláme tělu takovou přirozenou a přírodní bariéru. Kvůli každodennímu sprchování nebo koupelím oslabujeme tento film a naši kůži neustále odmašťujeme. Proto je velmi podstatná následná péče o čerstvě umytou pokožku. 

Hydrofilní oleje

O hydrofilních olejích jsem psala už několikrát, jsem jejich velkou fanynkou. Používám je minimálně na odličování a čištění pleti. Samozřejmě se dají používat i místo mýdla nebo gelů na mytí celého těla, nejen obličeje. Pokud nemáte příliš vysušenou pokožku, nemusíte se po jeho použití už žádným jiným olejem mazat. Komplex bioaktivních látek obsažený v hydrofilním oleji je vstřebán pokožkou a působí na její regeneraci. Můžeme do něj přidávat éterické oleje podle vůně či účinku.

Je suchý olej olej?

Zní to trochu jako protimluv, protože podstatou olejů je jejich mastnota. Jenže suché oleje jsou lehké varianty olejů, které nejsou tak výživné, jsou lépe roztíratelné a pokožka je v mžiku absorbuje. Obsahují vysoký podíl mastných kyselin, které na vzduchu rychle schnou. Často bývají ve formě sprejů. Vyrábí je už většina známých firem a k dostání je jich na českém trhu hromada.

Výživa pro vlasy

Pro mnoho žen je představa, že si dávají olej na vlasy, dost nereálná, protože samozřejmě prvotní myšlenka, která nám naskočí, když se řekne olej, je mastnota. Ale věřte tomu, není to tak. Správný olej, správně aplikovaný na vaše vlasy je akorát tak bravurně zhydratuje a žádný vedlejší efekt v podobě umaštěného zplihlého hára nečekejte. Ale jak už to tak v životě bývá, v lecčems méně znamená více.

To znamená, nedávat si plné dlaně oleje po celé délce vlasů, ale dávat je spíše do délek a ke koncům. Vlasový olej můžete nanášet také před mytím vlasů, aby zabránil třepení vlasů. Oleje se dávají do vlasů nejen kvůli jejich hydratační funkci, ale i kvůli lesku a často i kvůli vůni. Vyberte si ten pravý olej pro typ vašich vlasů, nakapejte pár kapek do dlaní a promněte si konečky a délku vašich vlasů: vyživíte je, budou se vám lesknout a krásně vonět. A to víte, že čisté krásné vlasy jsou korunou krásy každé ženy, viďte?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama