reklama

Co v zimě svědčí tělu? Peeling, oleje, teplo a lymfatické masáže

Tělo v zimě schováváme pod péřové bundy a kabáty. Co ale neschováme, jsou jeho potřeby. Na co se zaměřit právě teď?

Foto: Shutterstock

Každý organismus samozřejmě potřebuje něco jiného. Co ale rozhodně žádnému zimou zkřehlému tělu neuškodí, je následující péče: peeling těla, olejování, dostatek tepla a lymfatické masáže.

Nemusíte hned zvládat wellness procedury ani si brát dovolenou na pobyt v lázních: řádnou údržbu těla zvládnete i doma za normálního provozu. A pokud k tomu všemu budete moci přidat sérii ručních lymfatických masáží provedených vyškolenou terapeutkou, nemůžete svému tělu vykonat lepší službu.

Peeling prokrví pokožku

Odstranění odumřelých buněk z pokožky je nezbytné ke zlepšení působení každého krému, tělového mléka či tělového oleje. Exfoalici provádějte v pravidelných intervalech, nejméně jednou až dvakrát za týden. Při sprchování naneste peeling (z obchodních řetěžců, specializovaných prodejen nebo doma vyrobený) na celé tělo a zlehka, krouživými pohyby prstů, masírujte. Je potřeba klást důraz na stehna a hýždě, tedy na místa, která jsou náchylná ke vzniku celulitidy a strií. Nezapomeňte na lokty a paty. Vše pak pořádně spláchněte.

Promazávání coby prevence vzniku vrásek

"Po peelingu si celé tělo namažeme hydratačním mlékem nebo krémem s obsahem bambuckého másla, dodáme tím kůži lesk a pružnost – omezíme vznik vrásek, které s postupem věku vznikají i na lýtkách a kolenou," říká zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Petra Řehořková, která dodává, že bychom měli pokožku natírat krémem či mlékem po každé koupeli. Na rukou i několikrát denně, zvláště pokud jsou vysušené, což bývá během zimy u většiny lidí neustále.

Péče o ledviny je základ

Když se na problematiku zimní péče o tělo podíváme z hlediska přírodní medicíny, naše tělo je v tomto období továrnou na udržení tepla. Dostatečným oblečením, teplou obuví a pokrývkou hlavy pomáháme svým ledvinám, aby se tolik nevyčerpávaly, což zní jako informace, kterou ví každý, ale ne každý toto doporučení dodržuje. V zimě je žádoucí dopřát si oddech a dobití baterek v sauně nebo alespoň doma v teplé koupeli s přídavkem borovicového oleje nebo bazické soli.

Poté je dobré si vetřít do pokožky oleje, například tělový a masážní olej Péče o ledviny (Nobilis Tilia), na který já osobně nedám dopustit. Ošetřete si s ním nohy, chodidla a spodní část zad. Zabalte se do teplé deky a aspoň na chvilku si dejte nohy nahoru, protáhnete si tak dráhu močového měchýře, která je v zimě, zvlášť u žen, náchylná na prochlazení.

Otoky jako znak špatně fungující lymfy

Hodně lidí si během zimy připadá "nafoukle" a bez energie. "Únava a nateklost v bocích, kterou mnohdy mylně zaměňujeme za kila navíc, někdy signalizují špatně fungující lymfu. Ta je čističkou odpadů, odnáší z těla tuky, mikroorganismy a další cizí látky," upozorňuje internistka Michaela Štěpánová z Lékařského domu v Praze 7. Když se lymfatické cévy zanesou nebo se jinak zastaví jejich průtok (například těsnými lemy ponožek, podprsenkou nebo v pase úzkými kalhotami), začnou se v těchto místech odpadní látky hromadit a tělo natéká.

"K obnovení mízy slouží lymfatická masáž – ruční nebo přístrojová. Protože lymfatický systém na rozdíl od krevního nemá pumpu v podobě srdce, jeho pohyb stimuluje svalová činnost nebo mechanické rozproudění právě v podobě masáže," vysvětluje Michaela Štěpánová. Pokud se cítíte nateklá, můžete si mírnou lymfatickou masáž udělat také sama – promačkáváním kůže, roztíráním krému či sprchového gelu (proto je důležité držet směr k srdci, například od konečků prstů k ramenům tlačit silněji, opačným směrem jen slabě). Nebo tím, že se budete "převalovat" po pevné podložce. Třeba na koberci během sledování vánočních pohádek.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama