reklama

Upravený muž není zženštilý, říká renomovaná holička z Edinburghu

Sedmačtyřicetiletá Suzie Gillespie, majitelka prestižního skotského salónu The Players Lounge, přijede předvést své umění na pražskou Náplavku. Na břitvu se podle ní musí pomalu a s citem. Stejně jako na muže.

Foto: Glenfiddich

Málokterá žena se dokáže prosadit ve světě mužů tak, že jí dobrovolně a s důvěrou do ruky svěří břitvu a nastaví svůj krk. Suzie to dokázala. 

Jak se žena cítí ve "vousatém" barber světě?

Skvěle. Vlastně jsem se odjakživa ráda pohybovala v mužském kolektivu. Mám ráda jejich energii, smysl pro humor i témata k hovoru. Ne, že bych se snad žen stranila, ale ocitnout se v čistě mužském světě, je pro ženu zkrátka zážitek. A já si ho díky své práci dopřávám každý den.

Jste majitelkou nejlepšího barbershopu v Edinburgu. Čím se odlišujete od ostatních?

Když jsem náš podnik před deseti lety zakládala, ve městě bylo jen několik holičství, kde muže na počkání ostříhali nebo oholili. Já jsem jim ale chtěla dopřát něco takového, co zažívají ženy v salónech, a zaměřila se i na služby jako jsou masáže obličeje, manikúra, barvení vlasů nebo úprava obočí. Tím jsme si našli své stálé klienty.

Žena s břitvou v ruce se mnoha mužům může zdát nebezpečná, zvlášť proto, že nemá zkušenost s holením své vlastní tváře. Bylo těžké naučit se s tímhle nástrojem zacházet?

Všechno je jen otázka cviku. Začínala jsem na svých příbuzných a přátelích, pak se školila u profesionálů, a dnes bych to asi zvládla i poslepu. Je to řemeslo jako každé jiné.

Proč se podle vás tento způsob holení vrátil opět do módy?

Není to jen samoúčelná úprava vousů, ale je to rituál, u kterého si muži mohou odpočinout a utéct na pár minut od stresu a povinností. Mnozí z nich také přišli na to, že návštěva salónu jim dodá nejen kýžený vzhled, ale následně i dobrý pocit a zdravé sebevědomí.

Proč je lepší zajít si do barbershopu, než se o holení břitvou pokoušet doma?

Ta technika není úplná legrace. Chce to cvik, a hlavně dostatek času a trpělivosti. Důležitá je příprava, tvář se musí důkladně napařit, aby vousky změkly, je nutné zaměřit se také na kvalitní kosmetiku, aby nedošlo k podráždění kůže, a používat dokonale nabroušený nástroj. Proto by se muži měli alespoň pro začátek svěřit do péče odborníků, případně si od nich pak nechat poradit, jak na to.

Změnilo se hodně věcí za těch deset let, co jste otevřela svůj salón?

Rozhodně. Muži se mnohem víc zajímají o to, jak vypadají a chtějí o sebe pečovat. Navštěvují nás také mnohem mladší klienti než před lety. A co se týče trendů, nosit plnovous bylo tehdy naprosto staromódní, zatímco dnes si na něm zakládají už dvacetiletí kluci. Žádnou vyjímkou nejsou ani muži, kteří si barví vlasy. Co bylo dřív výsadou pouze punkáčů nebo naopak metrosexuálů, je dnes standardem moderního muže.

Narozdíl od Velké Británie, kde je tradice mužských salonů poměrně lineární, zažívají u nás barbershopy teprve svůj boom, a to hlavně mezi mladými hipstery. Starší generace je spíš ovlivněná předsudky, že se jedná o něco zženštělého. Jak tohle vnímáte vy?

Je to hloupost. Není na tom vůbec nic zženštělého. Naopak. Přirovnala bych to třeba k návštěvě britského pánského klubu. Barbershop je zkrátka místo, které je vyhrazeno čistě mužům. To, že někdo dobře vypadá, voní, má upravené ruce, moderní sestřih, zvyšuje jeho sebevědomí, a tím i společenskou prestiž. A to přece chtějí všichni muži, nebo ne?

Své umění přijedete 10. srpna představit na barber festival Glenfiddich Razor Night do pražské Cargo Gallery. Můžete prozradit, jaké nejnovější trendy v pánských střizích nás čekají?

Rozhodně ještě zůstaneme u plnovousů, ale přidruží se k nim i prodloužené mužské účesy, a vrátíme se tak lookem do ležérních sedmdesátek. Kdo si to může dovolit a chce být cool, měl by se tedy rozhodně nechat zarůst!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama