reklama

Silná jako samuraj: Vypěstujte si v sobě psychickou odolnost bojovníka

Slavný japonský samuraj Musaši Mijamoto tvrdil: „Pokud tvůj protivník ztratí svou rovnováhu, jsi vítězem."

Foto: Shutterstock

Podle starodávných zásad samurajů jsme to my sami, kdo se dostane do pozice poraženého. Tím, že naše mysl není v klidu a udělá chybné rozhodnutí.

Inspirací může být následující příběh. V dobách, kdy Japonsko bylo rozděleno na feudální mocnosti, kde vládli samurajové, se rozhodli dva slavní bojovníci pro souboj. Věděli, že živý odejde pouze jeden z nich. Setkali se, tasili proti sobě meče a hluboce se dívali jeden druhém do očí. Nikdo nechtěl být tím, kdo udeří jako první, kdo prokáže slabost, která by ho mohla stát život. A tak stáli s vytasenými meči, než zašlo slunce, pak každý z nich odkráčel do svého domova. Nebylo vítěze ani poraženého v tomto souboji. Oba samurajové totiž neztratili svůj vnitřní klid, a to ani pod velkým tlakem osudové konfrontace.

Každodenní bitvy

Svádíme je neustále. Doma, v práci, v rodině, mezi přáteli. Náš životní příběh není o tom, že nám byly rozdány výhradně dobré karty. Ten nejzásadnější souboj se ale odehrává v mysli. Jako když jsme v posilovně a jeden hlas říká: "Už opravdu nemůžu," a ten druhý nás přesvědčí, že to ještě chvíli vydržíme. Pokud vám příběh o samurajích připadá příliš vzdálený od vaší reality, je to pochopitelné. Obvykle se totiž o vítězi a poraženém rozhoduje během několika vteřin. Jakmile jsou tyto role určené, je jen velmi těžké je změnit.

Jak vyhrát?

Cesta k vítězství se skládá ze tří bodů: přípravy, přesné definice cíle a uvolnění. Většina úspěšných lidí s touhle cestou samuraje souhlasí. Tvrdí, že bez přípravy by nedosáhli ničeho. Často máme ale pocit, že onen trénink je nekonečný: pořád to zkoušíme a selháváme. Ano, všechno je potřeba opakovat, dokud se to nenaučíme. Ale potřebujeme si věřit, jinak pocit, že něco umíme nebo jsme připraveni nějaké situaci čelit, nikdy nenastane. Proto si nepředstavujte dokola, že prohráváte, ale naopak si vizualizujte své vítězství. Šéf vám přidá, s partnerem se domluvíte a podobně.

Psychologie vítěze

Před každou složitou situací, která vás čeká, před jakýmkoliv soubojem, si položte následující otázku: "Jak by se v této situaci zachoval vítěz?" Podle své odpovědi se zařiďte. Jako opravdový samuraj zůstanete věrní svým morálním zásadám a budete na sebe hrdí, ať už výsledek dopadne jakkoliv.

Do boje jděte uvolnění

Samurajové nastupovali před zápas s jasnou myslí, která jim umožnila pružně reagovat na teď a tady. Jejich myšlenky byly klidné jako plynoucí řeka. Ačkoliv se vám to může zdát nemožné, než půjdete na tu otravnou poradu, zkuste hluboce dýchat do břicha, s každým výdechem pocítit uvolnění, které snímá tíhu z vašich ramen. Osvobodit tímto způsobem svou mysl je nejtěžší část souboje, ale právě to vám přinese vítězství. Budete totiž ovládat sami sebe, nikoliv okolnosti vás.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama