reklama

Proč nemluvíme o výši své výplaty? A měli bychom?

Pro koho je vlastně dobré, když se nemluví o výši platů?

Foto: Isifa/Thinkstock

Často se traduje, že jen my tady v Česku jsme ohledně výše svých platů zdrženliví a moc se s nimi nesvěřujeme, ale opak je pravdou. Zdaleka se to netýká jen našich končin. Proč to tak ale je, a měli bychom tuto tradici udržovat? Neškodíme si tím náhodou?

Když se nad tím zamyslíte, jako první vás možná napadne, že je dobře o platech mlčet, protože kdyby se kolega nebo kolegyně dověděl, že berete o něco víc peněz, začne vám závidět a bude to kazit vztahy na pracovišti.

Závist versus zisk

U slabších jedinců to tak skutečně může být, ale mnohem častějším důsledkem je, že se ten méně ohodnocený kolega sebere a zajde za šéfem s požadavkem, že chce brát stejně jako vy. Chudák šéf si pak musí vymýšlet co nejméně hloupé důvody, proč mu přidat nemůže, a tak se dost možná pokazí především vztah kolegy se šéfem, nikoli s vámi.

Navíc hrozí, že když dotyčný přidáno nedostane, začne se poohlížet po jiné práci, a to pro šéfa také nemusí být moc dobrá zpráva. A tak se prostě zaměstnavatelé rozhodli, že zaměstnancům začnou tvrdit, že o platech se v jejich firmě nemluví, a občas vám to dokonce rovnou zakážou pracovní smlouvou.

Pro zaměstnavatele tedy tento zvyk jistě výhodný je a je velmi pravděpodobné, že se ho budou snažit zavádět i nadále. "Situace, kdy zaměstnanci o výši platu svých kolegu nevědí, je pro zaměstnavatele výhodnější, protože tímto způsobem může dosahovat vyššího zisku," vysvětluje Miroslav Čermák ze serveru cleverandsmart.cz.

K čemu nám to je?

Jenže co my pracující? Vážně je pro nás dobré, když nevíme, jak je naše pozice na trhu práce vlastně placená? Oficiálním průměrným platem, který je veřejně známý, se příliš řídit nemůžeme právě proto, že je průměrný. 

"Co se týče našich platů, měli bychom být otevření," myslí si americká finanční expertka Nicole Lapin. "Je to důležité kvůli tomu, abychom měli dokonalý obraz o našem oboru a věděli, jestli jsou naše schopnosti a dovednosti ohodnocené málo, hodně, nebo naprosto adekvátně."

Díky tomu získáme přehled o tom, jak moc si máme své práce vážit. Bude to důležitá informace, pokud přemýšlíme, zda podat výpověď, anebo se raději držet dobrého bydla. Kromě toho to může působit jako motivace. Pokud víte, že kolegyně na pozici podobné té vaší, bere víc peněz, protože má vysokou školu nebo nějaký kurz navíc, možná se donutíte dovzdělat.

Čtěte také: Nejlepší povolání roku 2015: Je tam i to vaše?

Jak upozorňuje Miroslav Čermák, měl by pracovní trh fungovat úplně stejně jako jakýkoli jiný trh. Když jdete do samoobsluhy, víte, kolik stojí jablka nebo vejce. Když poptáváte zedníky, také jsou schopní dopředu alespoň odhadnout, na kolik vás jejich služby vyjdou.

To jen když hledáme práci, často až po třetím kole pohovoru zjistíme, jaký plat nám tu vlastně nabízí. A pak se může stát, že jsme tím zbytečně ztratili moře času. Podle Čermáka je tedy častá poučka, že se při přijímacím řízení na plat máme ptát až úplně na konec, dávno zastaralá.

Jak to změnit?

Jak ale najednou změnit společnost a donutit své známé vybalit podrobnosti z výplatní pásky? Podle Nicole Lapin rozhodně není dobré na ně tuto otázku vypálit napřímo: "Mnohem lepší je zabalit to do dotazu na pracovní pozici jako na celek. Zajímejte se, co všechno obsahuje jejich pracovní náplň, jaké mají benefity, pracovní dobu, jaké jsou výhody a nevýhody jejich práce a podobně."

Hovor se jistě brzy stočí na to, jak jsou ohodnoceni a zda jsou s tím spokojeni, jakou částku by si představovali... Někdy také pomáhá, když začnete vy. Když ukážete, že pro vás není problém se svěřit s tím, kolik berete a že například nevíte, zda je to málo nebo hodně.

Cílem tohoto vyzvídání by ale skutečně mělo být zlepšení vaší vlastní kariéry, nikoli závist, pomluvy a očerňování někoho jen proto, že si dokázal domluvit víc peněz, než máte vy. Než se tedy do sondování a boření tabu vrhněte, ujistěte se, že jste sami se sebou srovnaní natolik, abyste ty informace vůbec unesli.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte problém se soustředit? Čím to je a co s tím?

7 důvodů, proč dát v práci výpověď

Největší chyby, které ženy dělají na začátku kariéry

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama