reklama

Nejste v práci šťastní? Pak ještě neznáte sami sebe

Poznejte sebe sami a najděte svoje silné stránky. Pokud bude svůj talent a schopnosti rozvíjet bude v práci víc než jen spokojení.

Foto: Thinkstock

Máte pocit, že své práci věnujete až příliš energie, a přesto nejste úspěšní? V zaměstnání jste sice celkem spokojení, ale každopádně ne šťastní? Pak jste zřejmě neodhalili své silné stránky a mrháte svým talentem a schopnostmi v oboru, který pro vás není tím pravým.

Jak vyplynulo ze speciálního testu Strength Finder Gallupova institutu, nejste výjimkou. Společnost ani jedinci z celého světa totiž neumí využívat svého potenciálu. Pouhých 30 procent ze 13 milionů dotázaných ve zmíněném průzkumu se ztotožnilo s tím, že v práci mají možnost dělat to, co je baví a to, co jim jde nejlépe.

Změňte statistiky a najděte svoje silné stránky. Pomůže vám v tom i desatero autorky pořadu Skrytý potenciál Jarky Timkové.

1) Jak poznat svoje silné stránky? Ukazují se především v tom, co nás baví a jde nám snadno, s čím se na nás obracejí kolegové, protože vědí, že jste v tom úspěšní. Hlavně se zamyslete sami a třeba si i napište, v jakých oblastech jste si skutečně jistí.

2) Podívejte se do minulosti a zavzpomínejte na okamžiky, kdy jste se cítili být skutečně úspěšní a hrdí. Právě tehdy jste totiž zřejmě uplatnili svoje silné stránky, ať už to byly organizační schopnosti, komunikativnost, kreativita nebo třeba strategické myšlení.

3) Nebo si naopak vybavte moment, kdy se vám opravdu něco nepovedlo a cítili jste se nepříjemně. Zkuste se zamyslet nad příčinami, které k tomu vedly.

4) Klíčem k úspěchu a odhalení skrytého potenciálu může být i dětství. Zavzpomínejte například na to, jaké postavení jste zaujímali v rámci her a prvních přátelství.

5) Zajímavé podněty vám samozřejmě mohou dát i vaši nejbližší, ať už rodina, přátelé nebo kolegové z práce. Vyzpovídejte je a zjistěte, v čem vidí vaši sílu oni.

6) Posloužit vám může i pohovor nanečisto. Ale pozor, odpovídejte naprosto upřímně a nic si nevymýšlejte. Budete překvapeni, co se sami o sobě dozvíte.

7) Otestujte se pomocí SWOT analýzy, která vznikla už v 70. letech 20. století na Stanfordské univerzitě. Ta vám pomůže lépe si uvědomit silné a slabé stránky, hrozby a příležitosti. Zjistíte, že je určitě mnoho oblastí, na kterých můžete zapracovat. Důležité je nesnažit se posilovat slabé stránky, ale lépe využívat ty silné.  

8) Zkuste se na sebe podívat zvenčí a ohodnotit se jakou cizí osobu. Přemýšlejte také o tom, co o vás říkají ostatní.  

9) Vytvořte si seznam lidí, které obdivujte a zeptejte se, proč to tak je. Jejich silné stránky budou totiž s velkou pravděpodobností i těmi vašimi.

10) Najít silné stránky a rozvinout skrytý potenciál vám mohou i odborníci - psychologové, mentoři nebo kouči.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejde vám to v práci? Možná příliš sedíte

Toužíte po penězích? Vysoký plat vás šťastnou neudělá

Nedaří se vám? 10 životních pravd, které to možná změní

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama