reklama

Porazte své zlozvyky: Vyzkoušejte japonskou metodu kaizen

Může jít o cokoliv - přestat si kousat nehty, nejíst tolik sladkého, trávit méně času na internetu. Porazit v takovém zápasu sebe sama není nic snadného, proto je třeba důkladně vyhodnotit situaci a nastavit strategii.

Foto: Shutterstock

Kdo z nás nechce být lepší? Je to přirozená lidská touha, která nás žene ke všem těm úžasným objevům a posunům v civilizaci. Také je hnacím motorem toho, že prostě věříme v naši lepší budoucnost a pravidelně si 31. prosince říkáme, že příští rok už skutečně budeme krásní, štíhlí a hlavně vytrvalí. Proč ale selháváme?

Ačkoliv je naše bytí založeno na neustálé změně, mozek se s ní smiřuje dost těžko. Funguje na bázi opakovaného chování: co posilujeme, převládne. Proto úspěch každého nového zvyku je opakování. Jenže vybudovat si prospěšný rituál a zbavit se toho škodlivého jsou dva opačné přístupy. 

Jak ošálit naše vědomí

Někdy si sami sebe musíme představit jako malé děti, které potřebují pro své chování režim odměn. Nejen, že potřebujete vizualizovat výsledek, kterého dosáhnete, když dáte svému zlozvyku adieu, ale také musíte pro sebe chystat nejrůznější strategie. Například když chcete přestat jíst nezdravá jídla, můžete přejít na režim velmi zdravé stravy. Jako vegetarián jste v kategorii, kdy nejíte maso, je to škatulka, přes kterou začnete vnímat sami sebe. Pak už není tak těžké zavrhnout všechny ty bůčky a klobásy. Funguje to třeba i v rámci náboženství: pro věřícího muslima je například přirozené vyhýbat se alkoholu, protože jeho identita mu to nedovoluje.

 

Stojí za tím láska

"Nechtěl jsem přestat s kouřením, prostě mi to chutnalo. Byl jsem smířený s tím, že zemřu na rakovinu plic. Ale cigarety jsem vážně miloval, proto s nimi nešlo přestat. Až když jsem jednou navštívil kamaráda v nemocnici na plicním oddělení a uviděl, jak špatně se mu dýchá, vyšel jsem ven a láska ke kouření byla tatam. Skončil jsem s tabákem ze dne na den," popisuje padesátiletý Michael. 

Začněte po malých krůčcích

Na tomto principu stojí japonská metoda kaizen. Ta tvrdí, že skutečné změny dosáhneme tím, že každý den uděláme malou změnu, nikoliv dramatickou proměnu naráz. Dejme tomu, že chcete trávit méně času on-line. Místo toho, abyste naráz vypnuli internet na celý víkend, zkuste si nevšímat digitálních technologií třeba hodinu před spaním. Postupně si na změnu přivyknete a nebude pro vás problém strávit třeba týden dovolené bez e-mailu.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama