reklama

Jste ve stresu? Využijte ho ve svůj prospěch

Pro většinu lidí se typické příznaky stresu staly běžnou součástí života. Ignorujeme je, přestože je potřeba s nimi bojovat. Anebo je využít ve svůj prospěch.

Foto: iStock

Finanční starosti, rodinné vztahy, nebo přetlak či nejistota v práci jsou nejčastější důvody, proč se Češi cítí ve stresu. O negativních dopadech stresu na lidské zdraví se mluví čím dál častěji, málokdo se tím skutečně zabývá.

Přitom rozpoznat stres včas a naučit se s ním správně zacházet může zvýšit pracovní výkony a zlepšit osobní vztahy. "Stres je obranná reakce organismu na intenzivní psychický nebo fyzický podnět. Musíme ale rozlišovat mezi stresem negativním, který si spojujeme s negativními emocemi, a stresem pozitivním, jaký zažívá například sportovec při svém výkonu nebo muž na schůzce s dívkou," vysvětluje psychoterapeut Alexandre Mikhailovski ze Spa Resortu Sanssouci v Karlových Varech. 

Příčiny stresu jsou různé. Někdo může bez obav přednášet před plným náměstím, ale bojí se nastoupit do letadla. Jiný se hroutí před každým testem, ale nedělá mu problém oslovit cizí dívku na ulici. Liší se i projevy stresu, které mohou být psychické i fyzické, od nespavosti a bolesti hlavy či břicha až po poruchy nálad a nadměrné hubnutí, nebo naopak přibývání na váze.

Paradoxně s tím, jak se vyvíjí technologie a moderní přístroje ulehčují práci, musíme toho zvládat mnohem více. I když chytré telefony v mnohém usnadňují život, lidé kvůli nim mají tendenci být dvacet čtyři hodin on-line. Kontrola pracovních e-mailů před spaním a ihned po probuzení ale znamená, že lidé z práce vlastně nikdy neodejdou. Není sice tolik fyzické práce, ale o to náročnější je ta, kterou vykonáváme hlavou.

Je proto dobré stanovit pevné hranice, pečlivě oddělovat pracovní život od soukromého a pravidelně odpočívat. Způsob relaxace je přitom u každého individuální. Někdo se odreaguje u adrenalinového sportu a někdo při procházkách v přírodě. Nepodceňujte ani vyváženou stravu a pravidelný pitný režim. Přejídáním, nebo naopak hladověním, případně užíváním návykových látek situaci ještě zhoršujete. "Naučit se znát své tělo a odhalit, co stres způsobuje a jak je možné jeho následky zmírnit, pak umožňuje se s ním lépe vypořádat a nevnímat ho pouze v negativním smyslu," říká Jindřiška Klimmová, manažerka zdravotnického úseku karlovarského hotelu Imperial.

Co je pozitivní stres?

Pozitivní stres vás může vést k nadprůměrným výkonům. Lidem například pomáhá blížící se termín odevzdání k napsání vědeckého článku nebo závody s ostatními ke zlepšení sportovních výkonů. Stres funguje jako motivace, často pod jeho vlivem pracujeme nejefektivněji, nenecháme se vyrušovat, máme lepší koncentraci.

Další výhodou stresu je, že díky němu zjistíte, co je opravdu důležité. Najednou poznáte, že čemu jste se předtím chtěli věnovat dlouhé hodiny, vlastně nemusíte dělat vůbec, anebo je možné vyřešit to za pár minut. Ve stresu často vymyslíte ta nejjednodušší, a přesto účinná řešení. Právě tahle poznání jsou na stresu to nejlepší. Zapamatujte si je a nečekejte, až přijde další stresová situace. Tím, že si tohle efektivní myšlení osvojíte i mimo blížící se termíny, stresu předcházíte.

V rámci prevence také myslete dopředu. "Je například dobré mít při zásadních rozhodnutích alternativní plán, stanovit si racionální cíle, uvědomovat si své finanční možnosti a mít v sobě i určitý druh pokory," dodává Alexandre Mikhailovski.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama