reklama

6 tipů pro snadný výběr kompaktního fotoaparátu

Kompaktních digitálních fotoaparátů najdete na pultech obchodů nepřeberné množství. Jejich kvalita se ale mnohdy liší, a výběr správného přístroje proto není jednoduchý. Poradíme...

Foto: Profimedia.cz

Kompaktních digitálních fotoaparátů najdete na pultech obchodů nepřeberné množství. Jejich kvalita se ale mnohdy liší, a výběr správného přístroje proto není jednoduchý. Poradíme...

Abyste nebyli z kvality vašich fotografií zklamáni, připravili jsme pro vás ve spolupráci s odborníky šest tipů, jak si vybrat nejvhodnější fotoaparát.    

Nekupujte nejlevnější přístroje

Ačkoli se cena běžných kompaktních fotoaparátů za poslední měsíce snížila, stále platí, že byste se měli vyhnout podezřele levným přístrojům. Fotoaparáty nejlevnější cenové kategorie nabídnou většinou jen malý rozsah zoomu a je s nimi daleko těžší pořídit pěkné a ostré fotografie. Pro běžné obrázky z dovolené sice postačí, při fotografování v horších světelných podmínkách však levné přístroje zcela selhávají. Pro koupi lepšího kompaktu si připravte 2500 až 3000 korun. S fotoaparátem v této cenové hladině budete určitě spokojeni.

Pozor na rozsah zoomu a světelnost objektivu

Velmi důležitou charakteristikou každého fotoaparátu je rozsah zoomu, který vypovídá o tom, jak si budete moci fotografovaný objekt přiblížit. Levné kompakty mají rozsah zoomu nižší, většinou trojnásobný, dražší přístroje pak nabídnou i více než desetinásobné přiblížení. „Rozsah zoomu je důležitý z hlediska kompozice záběru. Díky přiblížení je možné fotografovaný objekt do obrázku lépe umístit.

Při nákupu však věnujte pozornost i takzvané světelnosti objektivu. Právě na ní totiž záleží, zda budete moci fotografovat také v horších světelných podmínkách, třeba v podvečer," uvedl Tomáš Kůs, obchodní ředitel internetového obchodu Aaron.cz, specialisty na digitální fotoaparáty. Informace o vlastnostech objektivu vám poskytne obsluha v obchodě, v případě nákupu na internetu využijte diskusní fórum nebo informační linku.

Zapomeňte na megapixely

Počet megapixelů rozhoduje o tom, jak velkou fotografii si budete moci následně vytisknout. Tato hodnota se ale postupně stala jen zbytečným marketingovým tahákem a nic nevypovídá o opravdové kvalitě fotoaparátu. Někdy dokonce platí, že čím více magapixelů kompaktní fotoaparát má, tím méně kvalitní fotografie s ním pořídíte. Je to dáno technologickými limity snímače fotoaparátu. Počet megapixelů tedy neberte v úvahu, i ten nejlevnější přístroj poskytne fotografie dostatečně velké pro tisk obrázků v běžných formátech.   

Zvažte koupi fotoaparátu do nepohody

Velký hitem jsou letos fotoaparáty odolné proti vodě, prachu, mrazu či nárazům. Za odolný fotoaparát si sice trochu připlatíte, tyto přístroje stojí okolo 3000 Kč, budete však mít jistotu, že vydrží drsnější zacházení třeba na aktivní dovolené. S některými vodotěsnými fotoaparáty se dokonce můžete ponořit pod vodu a zkusit fotografovat třeba podmořský život. Mrazuvzdorné fotoaparáty naopak oceníte například při lyžování na horách. Ve velkém mrazu totiž obyčejné přístroje často selhávají z důvodu rychlého vybití akumulátoru. 

Další užitečné funkce

Zejména dražší kompaktní fotoaparáty nabízí mnoho užitečných doplňkových funkcí. Jednou z nich je například GPS modul, který spolu s fotografií zaznamená i zeměpisné souřadnice místa jejího pořízení. To oceníte hlavně při pozdější publikaci fotografií na internetu. Webové fotogalerie totiž většinou umí s GPS údaji pracovat a fotografované místo pak zobrazí na mapě. Fotografování může usnadnit například také dotykový displej, další novinka kvalitnějších fotoaparátů. Díky dotykovému displeji se přístroj lépe ovládá a pohodlněji si zde můžete prohlížet již pořízené fotografie. 

Záleží i na designu

Abyste byli s fotoaparátem spokojeni, měl by se vám také líbit. V současnosti se již nemusíte spokojit s klasickou černou či stříbrnou barvou. Výrobci nabízí spoustu fotoaparátů v červené, modré, nebo třeba oranžové barvě. S designem ale souvisí také celková ergonomie přístroje. „Při fotografování je důležitý pevný a jistý úchop fotoaparátu. Měl by vám proto dobře sednout do ruky a všechny ovládací prvky by měly být snadno přístupné.

Fotoaparát si proto v prodejně vyzkoušejte, na internetu si alespoň dobře prostudujte jeho vzhled a rozměry," sdělil Tomáš Kůs. „Některé kompakty totiž mohou být překvapivě malé, což může zejména starším zákazníkům dělat problémy," dodal Kůs.

Jaký si vybrat fotoaparát v roce 2012:

Olympus TG-320 - Stylový kompakt, který vydrží i drsné zacházení a díky obrazové stabilizaci 3,6násobnému zoomu s ním pořídíte kvalitní fotografie. Fotoaparát umí také natáčet video ve vysokém rozlišení, snadno vám proto nahradí i videokameru. Na výběr máte pět barev - od klasické stříbrné přes bílou až třeba po modrou.

Nikon 1 J1 - Nový kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy. Jeho výhodou jsou velmi malé rozměry a snadné ovládání. Nabízí snímač s rozlišením 10,1 MPx, rychlé sériové snímání a možnost záznamu videa v HD rozlišení. Unikátní funkcí je možnost pořizovat snímky před a po stisknutí tlačítka spouště, díky které žádný záběr nezmeškáte.

Sony DSC-W620 - Kvalitní stylový kompakt s možností snadné tvorby panoramatických záběrů. Nabídne pětinásobný optický zoom a využijete je také jako videokameru. Umí totiž natáčet video ve vysokém rozlišení. Při fotografování portrétů oceníte automatické rozpoznání obličejů a detekci úsměvů. Fotoaparát tak sám nastaví nejvhodnější parametry pro optimální a přirozenou barevnost kůže a snímek vyfotí až tehdy, když se fotografovaný objekt usmívá.   

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama