reklama

10 vět, které byste nikdy neměli říkat v práci

Stačí jedna špatná poznámka a kolegové se na vás navždy budou dívat negativně. Jakým větám se vyhýbat?

Foto: Thinkstock

Jestli v práci (nebo i mimo ni) narážíte na různé neshody pramenící z naprostých maličkostí, možná byste se měli zamyslet nad tím, že není důležitý jen obsah toho, co říkáme, ale i forma. Občas stačí použít pro naše sdělení špatné výrazy a je oheň na střeše. 

V osobním životě vám možná ten druhý dá prostor k vysvětlování, ale v práci to tak být nemusí. Je proto dobré vědět, na které věty je lepší dávat si pozor a co pro jistotu radši vůbec neříkat.

"Bez ohledu na to, jak talentovaní a schopní jste, existují fráze, které okamžitě změní způsob, jakým vás lidé vnímají. Stačí jen pár slov a už navždy na ně budete působit negativně," vysvětluje v on-line deníku Independent Travis Bradberry, zakladatel společnosti TalentSmart, což je přední světový poskytovatel kurzů a školení týkajících se emoční inteligence.

Z toho podle něj také vyplývá, že stačí pár poznámek nebo špatných vět, a vaše kariéra se může začít ubírat úplně jiným směrem, než jak jste si přáli.

Které věty tedy patří mezi ty obávané, které se pro vlastní dobro nevyslovují?

1) To není fér

"Každý přece ví, že život není fér. Pokud to řeknete nahlas, vypadá to, že jste si doteď naivně mysleli, že svět je a má být fér. Působí to nedospěle. Takže pokud tak nechcete v práci vypadat, držte se během svých poznámek faktů a buďte konstruktivní," radí Travis Bradberry.

2) Vždycky to děláme takhle

Asi jste si všimli, že technologie se mění čím dál rychleji. V podstatě každých šest měsíců přijde něco nového, nějaký další update. Proto je logické, že se musí alespoň trochu měnit i systém a způsob práce. Takže teď už je vám asi jasné, že argument: "Vždycky jsme to přece dělali takhle." zní jako z pravěku. Kromě toho tím dáváte najevo, že jste líní a nechce se vám učit novým věcem, že se bojíte změn a neumíte se s nimi vyrovnat.

3) Žádný problém

Pokud vás někdo o něco požádá, nebo vám děkuje za pomoc a vy řeknete: "Žádný problém!", může se pak zdát, že všechno zvládáte levou zadní, na všechno máte čas a i opravdu velká a zásadní pomoc pro vás není prostě není problém. Přitom občas to problém bývá. Pomůžete sice ochotně, ale může to být náročné, ať už psychicky, fyzicky nebo časově. Měli byste proto znát svou cenu, i nadále rádi pomáhat druhým, ale na konci můžete říct prostě jen: "Ráda jsem ti pomohla." Věřte, že se vám to do budoucna vyplatí, protože ostatní nebudou mít pocit, že na vás můžou hodit naprosto cokoli.

4) Asi je to hloupý nápad, ale...

Nikdy žádnou svoji promluvu neuvádějte slovy jako: "Myslím... Asi se teď zeptám špatně/hloupě..." Zbytečně tím svůj názor či návrh předem shazujete. Nikde totiž není psáno, že vás zrovna teď nemohla napadnout geniální myšlenka, anebo naopak, že i návrhy vašich kolegů nejsou absolutně hloupé. Čili je naprosto zbytečné, aby si to pak díky vašemu úvodu mysleli jen o těch vašich.

5) Zabere to jen minutu

Napadlo vás někdy, že to, že jste nejrychlejší na světě, nemusí váš šéf považovat za extra výhodu? Co když začne mít pocit, že když máte úkol splněný tak rychle, asi jste ho odflákla? Že svým povinnostem nevěnujete dostatek pozornosti? Existuje ale ještě jeden důvod, proč může být tahle věta nebezpečná. Pokud totiž máte všechno hotové rychleji než vaši kolegové, všechny urgentní případy teď bude šéf házet na vás, protože si s nimi přece poradíte během minuty.

6) Zkusím to

Se "zkusím to" je to podobné jako s tím "asi hloupým nápadem". Jestliže na zadaný úkol odpovíte, že to zkusíte a snad se vám to povede, trochu to snižuje vaši kvalitu a schopnosti. Pokud jste dostali nějakou práci, je to pravděpodobně proto, že ji zvládáte, takže se i k těm nejtěžším úkonům stavte čelem. 

7) Je líný nebo neschopný

Nepomlouvejte své kolegy. Pokud je někdo líní nebo neschopný, asi to o něm stejně už všichni vědí, a tak není potřeba na to upozorňovat. Nikdy totiž nevíte, z které strany a v jaké podobě se vám to vrátí. 

8) To nemám v popisu práce

Kdybychom všichni dělali výhradně jen to, co máme v popisu práce, spousta firem by tu už zřejmě dávno nebyla. Pokud tuto větu vypustíte z úst, dáváte tím najevo, že vám na práci, kterou děláte, nezáleží, že do kanceláře chodíte jen oddělat co nejrychleji to svoje a pak honem pryč. Ve skutečnosti byste se v práci měli tvářit (nebo ideálně si to doopravdy myslet), že za svoji firmu i dýcháte, že jste jeden tým, táhnete za jeden provaz, a že chcete mít především dobré výsledky bez ohledu na to, že občas musíte udělat i něco mimo vaši kompetenci.

9) Není to moje chyba

Možná že není, ale nikdy nezkoušejte nic házet na jiné. Platí to samé jako v předchozím bodě. Všichni jste jeden tým a pokud se stala chyba, je třeba ji především napravit, a ne v první řadě hledat, kdo ji způsobil. Příčina sice může být důležitá pro poučení se, ale měl by ji hledat váš nadřízený.

10) Nemůžu

Nikdo, s kým pracujete, ať už je to šéf, kolega nebo klient, nechce slyšet, že něco nemůžete udělat, nebo že to nejde. Vy jste tam totiž od toho, abyste našla cestu, jak to půjde. Takže nejprve zkuste vymyslet maximum variant, jak by se to mohlo provést. Rozhodně neskládejte ruce do klína hned na začátku, aniž byste to vůbec zkusili. Respektive na tom začali pracovat, protože slovo zkusit je zakázané.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama