reklama

10 věcí, které o vás lidi vědí za pár vteřin

Připomeňte si, jak moc je důležitý první dojem a jak ho můžete ovlivnit.

Foto: Thinkstock

Představte si, že jste právě přišli do luxusní restaurace. Nejprve docela dlouho čekáte na někoho, kdo vás přijde uvést ke stolu, a potom se vás servírka s pomačkanou košilí, se žvýkačkou v puse a s kroužkem v nose přijde bez úsměvu a otráveným tónem zeptat, co si dáte k pití.

Protože v tomto typu restaurací očekáváte jen ten nejlepší servis, celkem oprávněně vás to naštve. Sice pak dostanete jiného a mnohem schopnějšího číšníka a všechno včetně jídla je na jedničku, ale stejně vám to výsledný dojem z restaurace nespraví úplně. 

Přece jen ten nešťastný úvod zanechá nepříjemný škraloup a bude trvat ještě pár návštěv, než uvěříte, že ta restaurace je opravdu dobrá. A stejně to funguje i s tím, jak na druhé působí vaše osobnost. Nemusíte ani promluvit a vaše okolí už si vás někam zaškatulkuje. Možná úplně špatně a vám pak bude dlouho trvat, než je přesvědčíte o správné verzi.

Proto je dobré vědět, co všechno tvoří první dojem a čím vším ho ovlivňujete. Psychologové z Princetonu dali dohromady deset bodů, na které je lepší dávat si pozor...

1) Zmačkané oblečení

Zmačkaná košile skutečně působí ještě hůř než ošklivá, ale pečlivě nažehlená. Když jdete na schůzku ve zmačkaném oblečení, dáváte tím druhému najevo, že pro vás není zase tak moc důležitý. Také to signalizuje, že jste líní a nezodpovědní.

2) Žvýkačka

Existuje mnoho důvodů, proč máme pořád po kapsách balíček žvýkaček a dobrovolně přežvykujeme jako zvířata v kravíně. Někdy chceme mít svěží dech, jindy se žvýkáním uklidňujeme. Není na tom nic špatného, pokud víme, kdy je čas žvýkačku vyplivnout. A ten je v podstatě hned, jak začnete jednat s lidmi. Vaše blízké to neurazí, ale cizí lidi nebo i kolegy v práci už by mohlo.

3) Příliš make-upu

Skutečně existují výzkumy, které prokázaly, že silná vrstva make-upu u spousty lidí automaticky zapíná varovné znamení. Říkáte tím o sobě, že jste nepřirození a budíte dojem, že něco schováváte. A tím vědci, které cituje server Business Insider, nemyslí jen pigmentové skvrny nebo kruhy pod očima.

4) Špinavé boty

Mohlo by se zdát, že boty cizí člověk snadno přehlédne, ale ve skutečnosti platí, že právě boty dělají člověka. Když si vezmete úplně stejný outfit, ale jednou k němu budete mít boty od bahna, a podruhé budou vaše boty dokonale naleštěné, budete na lidi působit naprosto odlišně. Platí to i o stavu vaší obuvi, tedy o tom, jestli vám nevadí nosit sešlapané nebo dokonce děravé boty. To pak působíte stejně jako ve zmačkané košili.

5) Postoj těla

Maminky měly pravdu, když nám celou pubertu spílali, ať se tolik nehrbíme. Člověk s napřímeným postojem těla působí uvolněně, odpočatě, vyrovnaně, pozitivně a sebevědomě. Ten s povislými rameny a prohnutými zády přesně naopak.

6) Vůně

Asi je vám jasné, co si myslí vaše okolí, když jste například cítit potem, špinavým oblečením nebo třeba výrazným jídlem. Jenže ani když použijete vůni, nemáte ještě zdaleka vyhráno. Příliš mnoho výrazného parfému může mít úplně stejný efekt. I z tohoto důvodu je lepší do vůně investovat. Ty levnější totiž nevydrží tak dlouho, a tak nás svádí k tomu je používat v mnohonásobně větším množství, než je pro lidi kolem vás únosné.

7) Oční kontakt

Jestli se na druhého člověka díváte, znamená to, že mu věnujete pozornost a zajímá vás. Jestli se ale při jednání spíš rozhlížíte po místnosti nebo raději koukáte do mobilu než kolegovi do očí, moc dobrý dojem na něm nezanecháte. A vůbec ho přitom nebude zajímat, že jste to nedělali úmyslně, ale jste prostě plaší. Bojujte s tím. 

8) Sluchátka v uších

Asi znáte situaci, kdy jedete například autobusem a kousek od vás sedí cestující se sluchátky, z nichž se hudba line až k vám. Pravděpodobně vás bude trochu štvát. Přitom kdyby tam seděl ten samý člověk, jen měl místo sluchátek v ruce třeba knihu, budete ho vnímat úplně jinak.

9) Přehnaná péče

Jestli se pořád upravujete, hlídáte si účes, líčení, šaty a muži třeba kravatu, také to nepůsobí dobře. Ostatní si kvůli tomu mohou myslet, že jste sobečtí a myslíte hlavně na sebe. Možná se s vámi nepustí do společného projektu, protože získají pocit, že byste se nechovali týmově.

10) Podání ruky

Asi jste už slyšeli, co se říká o leklé rybě v souvislosti s podáním ruky. Stisk by vždycky měl být pevný a vaše ruka by neměla být zpocená, ani příliš chladná. Na druhou stranu i stisk, který už skoro bolí, působí ještě trochu hůř než ona ryba. Dáváte tím druhému najevo, že se až příliš snažíte vyniknout a používáte k tomu laciná gesta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

9 chytrých triků, jak pracovat lépe a zároveň méně

Finanční zlozvyky, které vás můžou zruinovat

10 nejčastějších chyb při osobním pohovoru

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama