reklama

K hubnutí je lepší mít parťáka, říká výživová koučka Kristýna Báčová

Hubnutí není žádná legrace a ne každý ho zvládne sám. Za 9 let, co se Kristýna Báčová věnuje výživovému poradenství, pomohla svým klientům shodit bezmála 3 tisíce kilogramů. Je na ně přísná, ale nezapomíná je také chválit a motivovat. Jako výživová koučka ví, že je důležitý individuální přístup a především empatie.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
V roli výživové koučky se Kristýna Báčová našla. Je to pro ni ideální způsob seberealizace.
V roli výživové koučky se Kristýna Báčová našla. Je to pro ni ideální způsob seberealizace. | Foto: archiv Kristýny Báčové

Jak byste svými slovy popsala výživový koučink? Kdo je člověk, který se touto profesí zabývá?

Důležité je říci, že kouč není psycholog. Já jako výživová koučka jsem svým klientům průvodcem na cestě ke změně životního stylu, ke změnám ve stravě, k překonávání překážek, vytyčení si cílů a dosažení stanoveného výsledku. Svým klientům neradím, ale snažím se najít odpovědi v každém člověku jednotlivě, resp. dovést k těm odpovědím je samotné. Kouč je v podstatě oporou.

Koučink všeobecně je interpretovaný spíše jako nenásilné vedení klienta a ohleduplné ovlivňování. Platí to i v případě výživového koučinku nebo musíte být na své klienty trochu přísnější?

Kouč by vlastně neměl ovlivňovat. Co se týče výživového koučinku, já si myslím, že je potřeba člověka trochu více povzbudit, chválit, motivovat, doporučit mu, jaké potraviny jsou vhodné a jaké nikoliv, a následně doporučit individuální výživový plán. Pokud jde o tu přísnost, tak přiznávám, že jsem na své klienty přísná, na druhou stranu je ale nezapomínám hodně podporovat. V každého svého klienta věřím.

Jaký je vlastně rozdíl mezi výživovým poradenstvím a výživovým koučinkem? Je vůbec nějaký?

Určitě ano. Výživové poradenství neklade takový důraz na klienta jako celek. Výživový poradce řeší primárně stravu a její složení. Nastaví klientovi plán, podle kterého se bude řídit, aby věděl, co a kdy má jíst. Už ale neřeší to, jestli je pro něho vůbec reálné ten plán dodržet. Kouč je v tomto ohledu mnohem "lidštější", jde více do hloubky. Hledá možnosti, které klientovi pomohou se s plánem více sžít, zároveň se snaží odstranit překážky, které by mu bránily v jeho dodržování.

Diet, výživových doporučení i poradců je dnes plný internet. Spoustu se toho dá vyřešit online. V čem je podle Vás lepší setkávat se s klientem osobně?

Osobní kontakt je podle mě zásadní. Úkolem kouče je právě to, aby si s člověkem, kterého koučuje, tvořil vztah. Pro klienta je důležité, že se má v případě potřeby na koho obrátit, koho požádat o radu, s kým řešit problémy. Kouč zase může z výrazu klienta a jeho gestikulace vyčíst, jak moc je pro něho daný problém závažný. Internet určitě spoustu věcí ulehčuje, ale v tomto ohledu je osobní kontakt nenahraditelný.

Kristýna Báčová, DiS. (*1988)

Praxi v oblasti výživy se začala věnovat ještě před ukončením studia na VOŠ, obor Nutriční terapeut (2011). V roce 2013 se stala majitelkou výživové poradny franšízové sítě Svět zdraví, kde se věnuje také práci výživové specialistky. Výživovému koučinku se věnuje od roku 2016. Sama se udržuje ve formě nejen zdravou stravou, ale také pravidelným pohybem. Nejraději má běhání, jízdu na kole a turistiku. K jejím velkým koníčkům patří cestování a sebevzdělávání.

Používáte ke své práci kromě znalostí o výživě a schopnosti vcítit se do klienta ještě něco?

Šestý smysl (smích). V naší poradně Světa zdraví jinak samozřejmě používáme speciální přístroj certifikovaný pro užití ve zdravotnictví s osmi bodovými elektrodami, takže se v podstatě jedná o takový snímač celého těla. Dále tonometr k měření krevního tlaku, klasický krejčovský metr ke změření obvodu pasu a boků. Pak další speciální přístroj (photoplethysmograph) pro určení míry stresové zátěže. Spolupracujeme také s laboratořemi v souvislosti s vyhodnocením biochemických a genetických testů. Díky všem těmto metodám dokáži lépe porozumět tomu, co organismus daného klienta zrovna potřebuje. S výživovým koučinkem mi to ale moc nepomůže (smích).

Co se týče hubnutí, velmi důležitá je i pohybová aktivita. Máte i klienty, kteří sport odmítají? Dá se v tomto případě dojít k nějakým kompromisům?

Určitě se dá. Stane se, že přijde klient a řekne mi, že celý život nesportoval a nepřeje si, abych ho k tomu vedla. Plně to respektuji a snažím se pro něho najít cestu, která by byla příznivá. Takže pak spíše navyšujeme takový ten běžný pohyb. Pokud by se stalo, že po delší době nehubne, že tělo s váhou stagnuje, znovu si s klientem sedneme. A já mu navrhnu, že kdybychom zařadili nějakou méně náročnou aktivitu, výsledky by se dostavily. Takže ho o důležitosti pohybu informuji, ale rozhodnutí nechávám čistě na něm.

S jakými problémy za Vámi tedy klienti nejčastěji přicházejí? Převažují lidé s nadváhou?

Zatím ano. A pro výživového kouče v ČR je to dnes stále hlavní téma. Stále častěji ale řeším také např. různé potravinové intolerance (lepek, laktóza apod.), zdravotní prevenci nebo sportovní a prekoncepční výživu (výživa před otěhotněním). Ta variabilita mě hrozně baví.

Kolik kilogramů už jste svým klientům pomohla shodit?

K dnešnímu dni už je to 2 850 kilogramů.

Kdo by měl podle Vás vyhledat pomoc výživového kouče?

Měl by to být člověk, kterému se opakují nezdary v hubnutí nebo ve změně stravy. Nebo člověk, který má nějaké zdravotní problémy související se stravou, se stresem… V podstatě to může být kdokoliv, kdo cítí, že jeho stravovací návyky jsou příčinou nějakých obtíží či diskomfortu a již ví, že sám své stravování nedokáže dlouhodobě změnit. Můžeme se zaměřit i na to, jak se zbavit únavy a znovu získat energii, na zlepšení pracovních výkonů, na zlepšení nálady. Na to všechno vhodná strava působí velmi dobře.

Co považujete za svůj největší dosavadní úspěch a je ještě něco, čeho byste chtěla ve svém oboru dosáhnout?

Těší mě, že naše poradna funguje a klienti odcházejí spokojení. To je pro mě opravdu velký benefit. A za další velký úspěch považuji, že jsem se našla v té roli kouče. Vždycky jsem se zajímala o psychologii, takže tohle je pro mě ideální seberealizace. Do budoucna bych si přála, abych jednou působila na lidi tak jako Ing. Jiří Kunčar, u kterého budu brzy absolvovat intenzivní tříměsíční kurz. To je podle mě kouč jak má být, absolutně uvolněný, nikoho nehodnotí a je skvělý rádce. Takže do budoucna budu přešťastná, když ze mě bude za pár let výborný kouč, i když jsem se dosud nenaučila chválit sama sebe… (smích)

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama