reklama

Jasan ztepilý

Fraxinus excelsior
Lidové názvy: jesen, jaseň, jasín, bleskosvod
Čeleď: olivovníkovité

Popis rostliny

Jasan ztepilý je mohutným listnatým stromem se štíhlou korunou, pravidelným větvením a rovným kmenem. Jako jeden z našich nejvyšších stromů dorůstá až do 40 m. Dožívá se několika set let.
Borka jasanu je v mládí hladká, šedivá, později podélně roztrhaná, šedozelená až šedočerná.
Jasan zaujme sametově černými pupeny. Ještě před rašením listů vyrůstají z postranních pupenů v malých latách mladších větviček bezobalné květy. Mohou být bílé, růžové až purpurové. Na jednom stromě vyrůstají jedno i oboupohlavné květy, vždy jim schází kalich a koruna. Jasan vykvétá od dubna do května, jeho pyl patří ke středně silným alergenům.
Plodem jasanu jsou podlouhlé křídlaté nažky. Rostou na stopkách, v převislých chomáčích. Zprvu jsou zelené, na podzim dozrávají do světle hnědé barvy.
Na stromě, zejména po obvodu koruny, vstřícně vyrůstají listy o délce přes 20 cm. Jsou lichozpeřené. Skládají se ze 7 – 15 podlouhlých lístků s ostře pilovitým okrajem. Lístky jsou téměř přisedlé, pouze vrcholový lístek je řapíkatý.

Výskyt a pěstování

Jasan ztepilý roste hojně po celé Evropě, výjimkou jsou pouze nejjižnější a nejsevernější části. Druhotně osídluje také některé oblasti Severní a Jižní Ameriky.
Na našem území je jasan k vidění roztroušeně, nejlépe se mu daří v lužních lesích. Najdeme ho však i v jiných listnatých či suťových lesích, také podél cest a vodních toků. Svědčí mu zejména vlhká stanoviště a výživná, vápnitá, dobře provzdušněná půda.
V dospělosti je jasan světlomilný, v mládí mu naopak prospěje zastínění. Jasan je citlivý na teplotní výkyvy, silné mrazy nebo smog. Přesto ho najdeme v některých městských parcích.
Jasan se pěstuje i ve šlechtěných kultivarech s variabilním tvarem či barvou listů. Existuje v převislé podobě, může mít také pyramidální nebo kulovitou korunu. V nepříznivých podmínkách vyrůstá jako keř. Množí se semeny, která se vysévají na podzim.

Léčitelství

Listy jasanu zaujmou obsahem pryskyřic, flavonových glykosidů (fraxin), organických kyselin nebo tříslovin. V jejich složení najdeme též cukry, vonné silice, tanin nebo kaučuk. V kůře dominují třísloviny, hořčiny nebo zmíněný fraxin.
V léčitelství se uplatňují především lístky jasanu. Sbírají se jednotlivě, nikoliv celé lichozpeřené listy. Ideální dobou pro sběr je červenec a srpen. Listy jasanu se suší ve stínu, uměle do teploty 40 °C. Vzácně se využívá i kůra stromu, která se sloupává z mladých větví. Léčebné vlastnosti údajně skýtají i semena jasanu.
Jasan nachází uplatnění nejenom v léčitelství, ale také v řezbářství nebo truhlářství. Dříve jeho mladé větvičky sloužily jako tzv. oklest – zimní krmivo pro hospodářská zvířata.

Léčivé účinky jasanu

- působí mírně močopudně
- má jemné projímavé účinky
- čistí krev, detoxikuje
- podporuje vylučování solí
- je prospěšný při onemocnění ledvin
- pomáhá při dně nebo revmatismu
- nenásilně snižuje krevní tlak
- kůra jasanu tlumí horečku
- semena z jasanu příznivě ovlivňují játra a slezinu

Podávání a užití

Listy jasanu se nejčastěji podávají jako čajový nálev (čajová lžička na šálek vroucí vody, nechá se luhovat cca 5 min.). Popíjí se po doušcích, maximálně 2 šálky denně. Při revmatismu se jasan kombinuje s kopřivou nebo petrklíčem. Na bolestivé klouby poslouží jasan také zevně jako obklad.
Kůra se připravuje jako odvar, kdy se 2 čajové lžičky vaří v šálku vody asi 10 min. Čaj, který pomáhá při horečnatých a infekčních onemocněních, se nepodává ve větší dávce než šálek denně.

Jasanový čaj k pročištění mysli – recept

Čaj se připravuje z mladých větviček, resp. koncových špiček větviček jasanu. Ze stromu se ustřihují brzy zjara. Větvičky se omyjí ve vodě, nastříhají a nechají oschnout. Následně se za sucha lehce opraží v troubě. Opražené větvičky se pak jen krátce povaří, aby se čaj mohl popíjet. Čaj pročisťuje mysl a povzbuzuje při mentální činnosti.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama