reklama

Chodit na botox a nevypadat směšně: Jak na to?

Botox může být tragédie i zázrak. Záleží jen na tom, jestli to s jeho aplikací nepřeženete, a jestli si ho necháte aplikovat na místa, kde může vypadat přirozeně.

Foto: Thinkstock

Někdo na něj nedá dopustit, jiný si o něm myslí své… Jedno je však jisté: Než s jeho pomocí začnete řešit vrásky, vyplatí se znát všechna pro a proti, abyste nedopadly jako vysmívané celebrity, jejichž tvář zcela ztratila mimiku a ještě vypadá jako po bodnutí včelou

Na jakém principu botulotoxin funguje, s jakými vráskami si dobře poradí, jak často od první aplikace budete jeho dávku potřebovat a pro koho je a není tenhle "elixír mládí" vhodný?

Pokud si stále častěji pohráváte s myšlenkou, že si botox necháte píchnout do čela, kolem očí nebo díky němu třeba pozvednete povislé koutky úst, určitě byste měla znát odpovědi na řadu otázek, které s jeho aplikací souvisí.

Jeho efekt a doba účinku

Než se objednáte na botox, rozhodně byste měla mít povědomí o tom, na jakém principu tahle látka vlastně funguje. "Botulotoxin dočasně přeruší nervové spojení zablokováním receptorů na úrovni nervosvalové ploténky. Sval tedy po určitou dobu přestane dostávat signál ke smrštění a relaxuje,“ vysvětluje Markéta Majerová, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic.

Na jak dlouho se tvorbě vrásek botulotoxinem zamezí, je individální. Doporučuje se však ošetření pravidelně opakovat zhruba po šesti měsících. "Mám zkušenost, že pokud se aplikace botulotoxinu provádí vždy po pěti až šesti měsících, tvorba mimických vrásek je tím z dlouhodobého hlediska výrazně omezena, a to i tím, že se postupně odnaučíte mračit," varuje dermatoložka.

Elixír na mimické vrásky  

Právě kvůli omezení pohyblivosti se botox nejčastěji používá k omezení vrásek, které vznikají pohybem svalů v horní polovině obličeje, tedy v oblasti kolem očí, nad kořenem nosu a na čele.

V ostatních partiích už může být výsledek dost často spíš špatný a nepřirozený. Používá se však třeba i k pozvednutí povislých koutků nebo k ošetření vrásek na bradě. Tady však musíte mít opravdu zkušeného lékaře (vždy předem chtějte vidět jeho předchozí práci), který nepřežene množství aplikované látky.

Kromě toho má botox osvědčený efekt také v případě aplikace do podkoží krku, protože tím dochází k vypnutí ochabujících kontur obličeje. V takovém případě pak botulotoxin dokonce slouží jako šetrnější alternativa plastiky celého obličeje čili faceliftu.

Průběh ošetření a cena
Botulotoxin se aplikuje po velmi malých dávkách jemnými jehličkami přímo do svalů, které svým pohybem vrásky vytvářejí. Ošetření trvá jen pár minut a cítíte při něm nepatrné píchnutí. Po zákroku byste se neměla alespoň čtyři hodiny předklánět a lehat si, aby látka zůstala přesně v místě aplikace a nedostala se jinam. Ze stejného důvodu byste v den aplikace neměla cvičit a sportovat.

Zajímá-li vás cena ošetření, počítejte s tím, že zaplatíte částku v řádech jednoho až tří tisícikorun. Záleží na velikosti dávky, rozsahu ošetření i na klinice, jakou si k aplikaci zvolíte.

Vybrat si kvalitní kliniku je dobré i z důvodu, že botulotoxin je látka, jejíž nachystané množství se musí do 24 hodin spotřebovat, pak už ztrácí na účinku. Nenechte se proto nalákat na nejvýhodnější cenu a raději dejte na věrohodné doporučení třeba kamarádky nebo dobré známé.

Jaká jsou rizika aplikace

Lékař by měl mít vždy dostatek zkušeností na to, aby vhodně odhadl dávku botulotoxinu a rovněž látku píchnul přesně na požadované místo. Například při nesprávné aplikaci botulotoxinu do čela totiž pokožka může ještě více povolit a nepříjemně tlačit na horní oční víčka a způsobit jejich pokles.

V případě úplného vyretušování vějířků kolem očí zase dochází k výraznější tvorbě vrásek pod očima a obličej celkově vypadá nepřirozeně. Ostatně nějaké vrásky kolem očí mají přece i kojenci…

Při aplikaci botulotoxinu v oblasti dolních víček může pro změnu dojít k vytvoření mírných otoků pod očima. Asymetrii je pak nezbytně nutné mít na paměti při ošetřování pokleslých koutků. Stačí malá nepřesnost v aplikaci a může se neblaze proměnit dokonce celkový dojem z tváře. 

Kdy botox rozhodně ne

Nenecháte-li se odradit riziky aplikace ani možnými komplikacemi, veřte, že si botulotoxin stoprocentně musíte odpustit, jste-li těhotná nebo kojíte. Stejně tak se látka nesmí aplikovat lidem trpícím vzácnými neurologickými onemocněními odehrávajícími se na nervosvalové ploténce, tj. v místě, kde botulotoxin pracuje, a jeho aplikace ja zakázaná i do místa, kde aktuálně probíhá zánět.

Další možnosti jeho využití 

Kromě ošetření mimických vrásek se botox stále častěji využívá i pro jiné účely, například k omezení pocení. Látka se v tomto případě píchá malou jehličkou do podpaží, do dlaní nebo do plosek nohou, ale zejména zmíněná aplikace do dlaní nebo chodidel poměrně dost bolí.

"V posledních dvaceti letech ovšem botulotoxin přispěl dokonce k léčbě některých svalových onemocnění, například dětské mozkové obrny, a jeho účinků se hojně využívá také při řešení různých druhů křečí a při některých typech bolestí zad či hlavy," dodává dermatoložka Majerová.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama