reklama

Prodloužený víkend? 5 tipů, jak se připravit na cestu

Nejen díky volnému pondělí teď začíná sezóna prodloužených víkendů. Jaro je pro ně zkrátka jako stvořené, a tak teď začínáme cestovat častěji než ve zbytku roku.

Foto: iStock

Cestování letadlem nikdy nebude tak běžné a samozřejmé, jako když jedete autem nebo vlakem. Už proto, že když vám letadlo uletí, nejde prostě jen tak počkat na další. O únavných a čím dál přísnějších kontrolách na letišti ani nemluvě.

Přinášíme proto malý manuál, jak se na cestu letadlem dobře připravit, aby vás nic nezaskočilo a vše klaplo, jak má. V čase prodloužených víkendů a plánování letních dovolených jistě přijde vhod.

1) Začíná to balením

Zavazadla jsou při cestování vzduchem příčinou spousty starostí. Často zcela zbytečných. Omezení je celá řada, když si je ale doma dobře prostudujete a poctivě dodržíte, nemusíte se bát žádných doplatků, kontrol nebo výslechů. Pohlídat si musíte hmotnost zavazadel a také povolené rozměry - ty najdete na webových stránkách společnosti, se kterou letíte.

Převážit si kufr můžete i na letišti - buď na placených váhách, nebo využijte check-in okénko, kde zrovna nejsou žádní cestující. Jestli máte strach o životnost vašeho zavazadla, nechte jej (raději až na letišti u profíků) zabalit do ochranné fólie. Nutné to však není.

2) Co (ne)dávat do příručního zavazadla

U zavazadla, které si berete na palubu, se vyhněte všem nebezpečným předmětům. Pozor si dejte i na manikúry, sportovní vybavení jako hokejky nebo turistické hole, dále hračky nebo repliky zbraní z plastu či kovu, příbory a vývrtky. Notoricky známé jsou kontroly tekutin. Všechny musí být v originálních obalech do 100 ml a v uzavíratelném igelitovém sáčku. V drogeriích najdete celá oddělení s přípravky v malých lahvičkách speciálně do letadla.

Obzvlášť letíte-li daleko, vybavte se hydratačním krémem a termální vodou ve spreji, protože působením klimatizace začne kůže nepříjemně pálit. A nezapomeňte na nějakou zábavu - když odvedete mysl, snadněji přečkáte hodiny, kdy se prakticky nemůžete ani hnout. Také u příručního zavazadla je důležité kontrolovat rozměry a hmotnost, aby vám ho u vstupu do letadla nezabavili a neposlali ho do nákladního prostoru, kde vám všechny přípravy budou k ničemu. 

3) Na doklady snadno zapomínáme

Při cestování je třeba myslet také na veškeré potřebné doklady všech cestujících včetně dětí, a to s předstihem. Ověřte jejich platnost a zjistěte, jaké doklady jsou vyžadovány v zemích, do kterých se chystáte. "Do většiny evropských států se dostanete jen s občanským průkazem, ale například do USA je podmínkou biometrický pas. Nevystačíte tak ani s takzvaným rychlopasem," upozorňuje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.

Také si pro jistotu udělejte kopie všech dokladů (pasu, dokladu o pojištění - na jeho sjednání byste nikdy neměli zapomínat, zelené karty) a uložte si je jinam než originály. Při ztrátě nebo krádeži vám tohle opatření může mnohé usnadnit. V případě cest mimo Evropu je také třeba si ověřit, jestli nepotřebujete vízum. Veškeré informace najdete na stránkách ministerstva zahraničí. Pomocníkem může být také zmíněný web Letuška.cz, kde najdete vše přehledně a na jednom místě.

4) Mějte přehled

Často ani to, že jsme precizně připravili zavazadla i doklady, neznamená, že pak na letišti nebudeme zmatkovat. Proto udělejte ještě jednu důležitou věc - dejte si všechny potřebné cestovní doklady k sobě a tak, abyste je na letišti měli pořád po ruce. Nevytahujete je totiž pouze při odbavení, ale také při vstupu do odletového prostoru, při vstupu do letadla. Palubní lístky někdy chtějí vidět i tehdy, když nakupujete v letištních obchodech.

5) Naučte se on-line odbavení

Pomoct vám může odbavení on-line, obzvlášť pokud cestujete jen s příručním zavazadlem. "Pokud to daná rezervace umožňuje, doporučuji využít on-line variantu. Není složitá a ušetří vám čekání ve frontě na letišti. Stačí kliknout na odkaz v emailu s letenkou nebo navštívit stránky letecké společnosti," popisuje Josef Trejbal. Tam sekci odbavení nebo "check-in" bez problémů najdete a s předstihem (většinou mezi 48 a třemi hodinami před odletem) vyplníte.

Můžete tu zvolit požadovaná sedadla, také je možné přiobjednat další zavazadla, speciální catering a jiné služby. Pak už jen vytisknete palubní lístek - stačí černobíle - a je to. Pokud jste zapomněli, na letišti už dnes bývají samoobslužné terminály, které fungují podobně a rovněž bez front. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama