reklama

Vyznejte se v kobercích: Umělé nebo přírodní materiály?

Útulný domov je velmi důležitý. Koberce, rohože a běhouny vám pomohou interiér doplnit. Jak se v nich ale vyznat?

Foto: Profimedia

Plovoucí podlahy a dlažby jsou na údržbu velmi příjemné, ale působí často chladně. Váš interiér doplní kusové koberce, běhouny nebo rohože. Stačí pár originálních kousků a váš domov bude hned útulnější. Jak se vyznat v materiálech a typech? Čtěte více.

Koberce v interiéru pohlcují prach, výborně pruží a také tlumí hluk či zlepšují akustiku. V neposlední řadě jsou krásným interiérovým doplňkem. Věděli jste, že životnost koberce se počítá poměrem množství vláken ve výšce vlasu? Zkuste se s námi zorientovat v materiálech, druzích, typech a ostatních vlastnostech užitečného bytového doplňku.

Vybíráte koberec? Počítejte hustotu vlákna

Důležitou vlastností je hustota vlákna. Obecně platí, že čím vyšší je počet vláken na metr čtvereční, tím je vyšší odolnost proti oděru. Koberec se smyčkovým vlasem je jednodušší na údržbu, ale ne vždy se na něm cítíme tak příjemně a útulně, jako na kusovce z dlouhého chlupu. Pokud chceme bytu dodat větší harmonii a útulnost, měli bychom se poohlédnout po takovém, který je hustý a střižený. Na první pohled vypadají mnohem komfortněji.

Materiál a kvalita mají vliv na cenu koberce. Luxus také poznáte podle množství uzlíků (nopků). U těch nejlepších se dopočítáte k číslu milion na metr čtvereční. Klasické koberce váží od 250 do 2000 gramu na metr čtvereční. Vysoká kvalita pak nabízí kusy až šestikilogramové.

Hmatejte, hlaďte a otáčejte

Existuje celá řada pouček, jak správně koberec vybírat, ale co si budeme povídat, nejdůležitější je váš pocit. V případě, že chceme ušetřit, měli bychom sáhnout po kusech z umělého vlákna. Komfort a luxusní punc dodávají materiály jako je hedvábí a vlna. V tomto ohledu se musíme rozhodnou, zda chceme praktičnost nebo vysokou eleganci. Drahé koberce nemusí být nutně jen ozdobou, i oni plní praktickou funkci. Například vlněný koberec dobře absorbuje hluk a udrží přirozenou vlhkost ovzduší.

Čtěte také: Originální a hravé budíky. Inspirujte se!

V prodejně se nebojte koberce otáčet a pátrat po piktogramech, které jsou jediným důkazem o původu koberce. Nejdůležitějším údajem je snesitelnost zátěže a vhodnost prostředí, do kterého se hodí. Určitě si prostudujte pečlivě všechny značky, pak se vám nestane, že na koberec, který se nehodí pro zátěž, položíte těžký nábytek nebo kancelářskou židli.

Vyznejte se v materiálech

Nečekejte, že vám v obchodě nabídnou stovky materiálů, ve většině případů jde o přírodní či umělá vlákna. U celoplošných koberců vede nylon, který je prakticky nesmrtelný. Umělé materiály jako je Teflon mají speciální nešpinivou úpravu. Zní to jako sen? Není to sen, ale vše berte s rezervou. Neznamená to, že už nemusíte nikdy luxovat. Cenová relace je někdy od 400 do 1000 Kč za metr čtvereční.

Hned v závěsu je polypropylen, který si poradí s vlhkostí v místnosti. Okolo 500 Kč za metr čtvereční stačí, abyste ho mohli mít doma. Jak nylonové tak polypropylenové se využívají spíše v celé ploše a v místnostech, které jsou v zápřahu. Smyčková konstrukce, která je pro materiál typická, zaručuje velkou odolnost proti oděru.

Přírodní materiál je krásný ale drahý

A z čeho se vyrábějí ty přírodní kousky? Většinou jde o sisal, mořskou trávu nebo kokos. Rostlinná vlákna se používají pro koberce kusové. Vrchol luxusu je samotná vlna. Krásné a moderní kousky jsou v interiéru skvostným doplňkem, ale počítejte, že si připlatíte mnohem více peněz. Ceny začínají průměrně až na 1200 Kč za metr čtvereční.

Pokud jste nároční, pak si jistě vyberete kousek, který je ručně tkaný. V takovém případě se cena šplhá zhruba na 3500 Kč za kus. Opět záleží, o jaký materiál jde. Velikou výhodou koberců z přírodních materiálů je jejich ekologická likvidace.

Čtěte také: 5 nejpopulárnější ženských doplňků do bytu

Pokud se budeme bavit o životnosti, nejhůře je na tom mořská tráva, která se dobře udržuje, ale rychle se sešlape. Hned za tím je sisal a jeho široká barevná paleta. Tento materiál je odolnější, ale samozřejmě také dražší, stojí okolo 5000 Kč za kus. Jako poslední je tu kokosové vlákno, které je hrubé a jeho přirozený vzhled se hodí rustikálních prostorů.  

Kusovku nebo celoplošně?

V době, kdy na nás na každém rohu číhají alergie, si do domácnosti volíme raději lépe udržovatelné povrchy. Proto většina domů a bytů má plovoucí podlahu či dlaždice. I v návaznosti na tento jev se mnohem častěji setkáváme s koberci kusovými, které jsou příjemným doplňkem, který když nás omrzím, snadno v minutě vyměníme. Co je tedy trendy? Malé a kvalitní koberce.

Umělecké skvosty

Kdo by zapomněl na orientální koberec. Ručně vázané kousky jsou nesmrtelné, ale nemůžeme je umístit kamkoliv a kvalitní řemeslnou práci je nutné více zaplatit. Za jeden skvost zaplatíte okolo 25 000 Kč a víš. Kdo by nechtěl mít doma hedvábný koberec tkaný Sennehem, že?

#foot3

Vybíráme podle údržby

Pokud chceme koberec, který nepotřebuje nic jiného, než jednou za týden vyluxovat, nezbývá nám nic jiného, než sáhnout po umělém materiálu. Vlněné a přírodní  potřebují speciální péči. Nejvíce je poškozuje vlhkost a dlouhodobé nečistoty.

Přírodní materiál je velmi choulostivý a pečujeme o ně takto:

  • Vždy používáme podložku
  • Vysáváme po směru vlasu
  • Nepoužíváme rotační kartáče
  • Skvrny vzniklé politím rychle odstraníme odsátím
  • Krev odstraňujeme jen mýdlovou studenou vodou
  • Lepkavé nečistoty odstraňujeme směsí glycerínu a vaječným žloutkem
  • Mapy od vosku žehlíme přes savý papír
  • Povytažený vlas zastřihujeme s výškou koberce

Jakému materiálu dáváte přednost? Zvolili byste do svého interiéru kusový nebo celoplošný koberec?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Stojany na víno za rozumné ceny. Tipy pro vás

Co nesmí chybět v žádném bytě? Čtecí koutek!

Jak si prodloužit život? Stačí se naučit pořádně dýchat

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama