reklama

Věci, které klidně používáme, i když jsou prošlé

Řešíte datum spotřeby? Pak se podívejte na věci, které jsou prošlé a klidně je používáme.

Foto: Thinkstock

Vyhazujete jogurt dva dny po datu spotřeby, protože máte strach, že byste mohli mít žaludeční potíže? Pak se podívejte na 10 věcí, které jsou prošlé a vy je klidně používáte dál.

Pojďme nahlédnout do koupelny, kuchyně či do lékárničky, co vše je dávno "za zenitem" a my si s tím neděláme žádné starosti. I když nám vybrané věci nezpůsobí zdravotní problémy, rozhodně bychom je měli vyměnit za novější kousky. Prozradíme vám, proč byste se měli mít na pozoru.

Běžecká obuv

Také jste si mysleli, že obuv nemá žádné datum spotřeby? Jak se to vezme. Výrobci uvádějí, že bychom ji měli vyměnit po 400 kilometrech, pak už jsou hodně opotřebované. Pokud vyloženě neběháte každý den, nemusíte mít strach. Průměrný Čech ujde za život "jen" 87 600 km. U číšníků, zdravotních sester a pošťaček se číslo až ztrojnásobí.

Doporučujeme: Bakterie v koupelně. Mohou za ně vaše zlozvyky

U běžeckých bot jsou zde další faktory, váha. Každý kilogram nadváhy boty více opotřebovává. V případě prochozené podrážky budete namáhat klouby a hrozí vám zboření klenby či přetížení kolen a kyčlí. Nemáte-li chuť si kupovat nové, pořiďte si do nich nové vložky a tkaničky.

Mycí žínka

Abychom byli konkrétní, jde o žínku "lufa". Ta se vyrábí z dozrálých plodů tropických popínavých rostlin. Přírodní houby přirozeně čistí kůži a zbavují ji odumřelých buněk.

Přiznejte se, kdo z vás ji používá maximálně měsíc? Dokonce bychom ji při denním namáčení měli vyměnit už po třech týdnech. Patří mezi místa, kde se bakterie velmi rády a rychle množí. Nechcete si přeci zadělat na kožní problémy.

Alkohol

Není nic lepšího, než několik let uzrálý koňak. U alkoholu nám nic výraznějšího nehrozí, když jej otevřeme po datu spotřeby. Jen pozor u piva. Když neholdujete chmelovému moku, může se stát, že ho máte doma víc jak dva roky. Lékaři jeho konzumaci po záruce nedoporučují. Většinou už je pivo zakalené a může způsobovat průjem. U tvrdého alkoholu se bát nemusíte.

A jak se vyznat ve složitých kódech? Například šarže L120980838P opustila výrobní linku v roce 2012, 98. den v roce, v 8 hodin a 38 minut. Poslední písmeno označuje místo výroby, v tomto případě Prostějov.

Kapky do očí

Velmi záludný produkt, který klidně stojí i 200 Kč, ale po otevření jej musíte spotřebovat do 14 dnů. Ruku na srdce, kdo z vás celou lahvičku spotřebuje? Prošlé kapky prostě neřešíme a klidně si je kápneme do oka i po roce.

"Kapky už po týdnu používání jsou téměř na vyhození. Po expiraci vadí fakt, že se do nich snadno dostane infekce, kterou bychom si mohli zanést do oka. Některé z nich je třeba skladovat v lednici, což také nedodržujeme," říká lékárnice Petra Cibulková.

Prošlé léky

Popadli jste z lékárničky léky na horečku, a následně z hrůzou zjistili, že jsou prošlé? Nepanikařte. Pokud šlo o běžné medikamenty proti bolesti, kapky do nosu, živočišné uhlí či jiné z kategorie volně prodejných léků, pak se nic hrozného nestalo. Spíše už nemají takový účinek, než aby vám škodily.

Vždy si přečtěte příbalový leták, kde je přesně uvedeno, jak léky skladovat. Některé nesnesou teplo, jiné zničíte vložením do chladničky. Dle výzkumu až 36 % domácností mají doma prošlé medikamenty. Léky pravidelně vyřazujte a vraťte je do lékárny. Obzvláště se jedná o léky na předpis.

Kosmetika

Opět záleží na tom, zda jde o přípravky na obličej či "jen" na tělo. Obvykle mají všechny trvanlivost 36 měsíců a na výrobku je uvedený údaj doby možné spotřeby.

Make-up, korektor, pudr: Pokud jsou na bázi vody, vydrží 12 měsíců, jsou-li na olejové bázi, vydrží 18 měsíců.

Pudrové tvářenky, oční stíny: Bez větších problémů by vám měly posloužit celé tři roky.

Krémová líčidla: Krémové tvářenky a stíny vydrží 12-18 měsíců.

Tužky na oči a rty: Normálně by se měly vyměnit po 18 měsících. Kdo z vás to udělá?

Řasenky: Tady bychom měly být opatrné. Většinou je máme i půl roku, ale jejich trvanlivost je pouhé 2-3 měsíce. Není radno si zahrávat se zdravím.

Rtěnky: Vydrží až 18 měsíců, ale ženy, které si rty líčí jednou za měsíc, klidně nevymění rtěnku či lesk celé dva roky.

Koření

Běžná trvanlivost koření je 2-3 roky, ale pouze v případě, že jej dobře uskladňujete. Pokud je nemáte mimo dosah denního světla a v suchu, pak se s nimi rovnou rozlučte, život vám neohrožují, ale ztrácí všechnu svou kvalitu.

Koření pravidelně kontrolujte, může se stát, že se vám do sáčku či špatně uzavřené nádoby dostane mol, pak je obsah zcela jistě znehodnocený.

Nabíječky

Tak teď si říkáte, že jsme se zbláznili. Pravdou je, že vydrží i několik let, ale... Pokud nabíječku používáme denně, může docházet k opotřebování materiálu a následnému přehřívání. Poznáte to jednoduše, že adaptér neudržíte v ruce. V takovém případě raději kupte novou, mohlo by se stát, že vám začne vyhazovat pojistky či případně způsobí požár.

Hasicí přístroje

Hasicí přístroj je jistá výjimka z našeho seznamu. Nejde ani tak o dobu expirace, jako o potřebu pravidelné kontroly. Samotná nádoba vydrží i 40 let, ale obsah potřebuje odborný dohled každý rok. Většině majitelů hasicí přístroj setrvává na stěně bez povšimnutí i dlouhé roky. Chyba! V případě požáru se pak můžou stát dvě věci, jedna horší než druhá. 1. vám přístroj selže, 2. pojišťovna nebude chtít uhradit škodu, protože jste neměli bezpečnostní prvky v pořádku.

Dětská autosedačka

Běžně se uvádí životnost 6 let od doby, kdy sedačku začnete používat. Nejdéle akceptovatelná doba je pouhých 10 let. Jde o možnou únavu materiálu, který by mohl ohrozit dítě na zdraví. V případě nehody nemusí plast plnit uváděnou funkci bezpečnosti. 

Náš tip: Víte všechno o dětské autosedačce?

A ani těch 6 let není jistotou. Pokud autosedačku vystavujete extrémním teplotám, materiál se ničí mnohem rychleji. Je nám jasné, že budete oponovat tím, že déle jak deset let ji váš potomek potřebovat nebude, protože z ní vyroste. Jenže je tu problém, často končí v bazarech či je případně dědí sourozenci nebo děti kamarádek. Možná ušetříte, ale zdraví je jen jedno...

Co podle vás ještě používáme často po datu spotřeby či trvanlivosti? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nebuď blbá a jdi. Kontrola je zadarmo

Nejsmutnější filmy všech dob. Tyhle vás zaručeně rozpláčou

Plynové krby: Skvělá alternativa bez komínu


reklama
reklama
reklama
reklama
reklama