reklama

Měkké a hebké ručníky: 8 tipů, jak to zařídit

Milujete hebké a nadýchané ručníky? Podívejte se, jak nakupovat a jak o ručníky pečovat.

Foto: Profimedia

Abychom při každé koupeli mohli vklouznout do krásně měkkých a hebkých ručníků, měli bychom se o ně naučit starat. Při pořizování ručníků sledujte nejen barvu, ale také velikost a gramáž.

Mnoho z nás při výběru ručníků volí takové, aby se barevně hodili do koupelny. Mezi základní parametry nákupu patří ale hlavně gramáž, kterí se uvádí v gramech na metr čtvereční. Kvalitní ručník, který bude příjemně nadýchaný má označení 450 gramů na metr čtvereční a více.

Hebkost a příjemný dotek u ručníků způsobuje délka vláken a výška vlasu. Pokud chcete, aby vás ručník hýčkal, volte delší vlas. V případě, že toužíte po masážním ručníku, například do sauny, kupujte ručníky s kratším vlasem.

Vyrážíme na nákup: Bambusové ručníky jsou nejlepší

Mezi oblíbené a dlouhodobě žádané patří ručníky z bavlny. Pokud ve vaší koupelně nemáte okno, a tím pádem stížené přirozené větrání, raději se poohlédněte po osuškách z bambusové viskózy, nejlépe s gramáží 720 gramů na metr čtverečních. Mezi nejlepší vlastnosti bambusu patří přirozená antibiotická funkce. Ručník není náchylný na plísně a bakterie. Bambusový materiáltřikrát vyšší savost než běžný materiál.

Čtěte také: Jak na úklid podle našich babiček? Levně a bez chemie!

Nejlevnější ručníky jsou ty s jednoduchou smyčkou. Froté neboli velurové ručníky jsou naopak ty nejdražší. Takové ručníky vypadají jako sametové a povrch se leskne.

Na oblíbenosti získaly ručníky s přídavkem lnu. Ty najdete nejčastěji v saunách a wellness centrech. Jsou tenčí, lehčí a celkově tolik nehřejí.

8 tipů, jak správně pečovat o ručníky

  • Než ručník použijete, jednou nebo dvakrát ho vyperte a nechte volně usušit.
  • Ručníky perte oddělené podle barev.
  • Nepřehánějte to s práškem na praní. Na barevné ručníky je dobré volit spíše prací gel.
  • Na ručníky zásadně nepoužíváme aviváž. Při praní s aviváží se vlákna slepí a veškerá měkkost ručníku se vypaří.
  • Pračku nikdy neplňte do možného maxima. Pokud do pračky dáte mnoho ručníků, tlačí se na buben, který ničí vlákna a tvoří se žmolky.
  • Zapomeňte na sušení na radiátoru. Přesušení škodí vláknům a ty se mohou polámat. Ručník ztratí hebkost a měkkost.
  • Pokud máte pocit, že ručníky nejsou natolik měkké, ideální je použít sušičku. Při sušení se vlákna nadzvednou a ručník bude opět příjemný.
  • Ručníky nikdy nežehlíme. Smyčky a vlákna se teplotou lámou a ručník ztrácí savost.

Nikdy není pozdě

Neděste se, že se při prvním praní ručníky trochu srazí. To je zcela normální efekt. Před prvním použití by se měly ručníky vyprat dvakrát a nechat přirozeně usušit. Při tomto procesu se volná vlákna povolí a ty ostatní se srazí a utáhnou. Tak zaručíme, že nám ručníky vydrží delší dobu.

Při praní froté ručníků se neděste. Trvá dlouho, než ručníky přestanou žmolkovatět. Po šestém praní by mělo být vše v pořádku. Pokud už dojde k vytažení vláken, pak nezoufejte. Vytažená vlákna zastříhněte, díky tomu, že je ručník tkaný, tak se nic nestane.

Hebké ručníky aneb Jedna bába povídala

  1. Pokud chcete jemné ručníky, stačí, když je před praním namočíte do teplé octové vody. Na litr teplé vody dáme asi 10 lžic octa.
  2. Bílé ručníky nám rozjasní a zjemní jedlá soda přisypaná k pracímu prostředku do každého praní.
  3. Příjemnou svěžest dodáte ručníkům, když je perete s plátky citronu.

Máte nějaké zajímavé tipy a rady, jak udržet ručníky, hebké a nadýchané? Podělte se s námi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nevyšilujte z jarního úklidu: Zvládnete ho v 10 krocích

9 potravin, které mohou vašeho psa i zabít

Vyplatí se krátká, nebo dlouhá rodičovská dovolená

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama