reklama

Jak vyčistit sedačku? Zvládnete každý materiál!

Pes, děti nebo manžel s večeří a vaše sedačka za chvilku ztratí svůj lesk a čistotu. Jak vyčistit koženou, koženkovou a čalouněnou sedačku? Tady je několik tipů.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Děti, domácí mazlíček nebo manžel, který večeří v obývacím pokoji a neumí si vzít talířek. Také neustále řešíte, jak vyčistit koženou, koženkovou nebo látkovou sedačku? Tady je několik tipů.

Skvrny od čokolády, umělecká díla, vylité víno, ale i běžná špína. To všechno musíme ze sedací soupravy dostat dolů. Někdy jde o heroický výkon, ale zvládnout se to dá. Prozradíme, jak na to.

Látková sedačka

Možností máte několik. Jednou z nich je klasická voda s přípravkem či trochou pracího prostředku a zakleknout s kartáčkem. Sice sedačku vyčistíte, ale bude schnout i dva dny.

Doporučujeme: 7 tipů, jak vyčistit skvrny nejen od vína. Vyzkoušejte!

Další možností jsou pěnové čističe na čalouněný nábytek, které se prodávají v drogerii, mají nasazený malý kartáček. Určitě je pečlivě používejte dle návodu a nejprve vyzkoušejte na nějakém méně viditelném místě. Obvykle stačí pěnu nastříkat, nechat působit a následně setřít vlhkým hadříkem.

Fantastické jsou vysavače na mokré vysávání. Dají se k nim dokupovat čistící a vonné přípravky, které spolehlivě fungují. Jen bohužel bývají celkově dražší, než ty běžné.

Když není pomoci, zavolejte profesionály. Ať jste v boji proti skvrnám úspěšní, jednou za rok byste své sedačce měli dopřát trochu luxusu a pořádně ji nechat vyčistit. Uklízecí firmy vám nabídnou dvě možnosti, mokré a suché čištění. U prvního způsobu se čalouněný povrch podrobí přiměřenému tlaku vody s čistícím prostředkem, který se ihned odsává zpět do zásobníku. Zvládne klasické nečistoty. Je-li třeba hrubší síly, pak je tu suché čištění vakuovým strojem. Do textilního povrchu se vhání horká chemikálie nebo suchá pěna, čímž se odstraní i ty nejodolnější skvrny.

Tip redakce:

Výborným materiálem je teflon. Vylité tekutiny se do něj ihned nevsáknou, dají se dobře vysát papírovým ubrouskem a i když se objeví nějaká skvrnka, snadno se vyčistí vlhkým hadříkem.

Tip čtenářů:

"Já ráda sedačku čistím vlažnou vodou s octem. Nejen, že vyčistí skvrny, ale také obnoví barvy a látka získá zářivější a novější vzhled." (Jitka P.)

"My si každý rok voláme firmu, kteříá nám čistí koberce i sedačku. Zjistili jsme, že když se nechá ještě naimpregnovat, vydrží rok bez čištění." (Květa K.)

Vhodné čističe na čalouněnou sedačku:

  • Sonax, pěna na čalounění, 400 ml, 180 Kč
  • Tectane, sprej, 400 ml, 60 Kč
  • Vanish Oxi Action, ruční čištění, 500 ml, 84 Kč

Kožená sedačka

Říká se, že je sice drahá, ale není třeba ji tak často čistit. Pokud si však pořídíte bílý doplněk, uklízení vás nemine. Je pravda, že obvykle postačí navlhčený hadřík, ale i kůže si žádá svoji péči.

Každý výrobce vám řekne, že byste si měli na čištění brát pouze bílý hadr, u kterého se nestane, že vlivem saponátu začne pouštět barvu. Následně jen stačí namočit a s trochou klasického mýdla (např. Jelen) povrch opatrně přetřete. V žádném případě si neberte na pomoc kartáče či hrubší látku.

Impregnaci kupujte přímo od výrobce. Nejen, že vědí, co na povrch použít, ale zároveň si tak ohlídáte případnou záruku. Většinou jde o dvousložkové speciální přípravky. Kůže sice snese hodně, ale potřebujeme ji udržet vláčnou a napuštěnou.

Tip redakce:

Objeví-li se na sedačce čáry od propisky, pomůže trochu octa s lihem, ale opět si nejprve vyzkoušejte na méně viditelném místě, jak tento koktejl funguje na váš materiál. Po očištění nezapomeňte natřít speciálním olejem.

Tip čtenářů:

"Je to trochu drahá sranda, ale sedačka vypadá skvěle, když ji potřete lněným olejem. Vrátíte jí její zašlou slávu a ještě vám byt skvěle voní." (Zdena S.)

Vhodné čističe a impregnace na kůži:

  • Leather Protection Cream, impregnace, 500 ml, 1190 Kč
  • Skai Kit, sada pro sedačky z ekokůže, 150 ml, 790 Kč
  • Uniters Pure, přírodní čistič, sada čistidel, 490 Kč

Koženková sedačka

Čistí se dost podobně jako kůže. Určitě tu největší špínu stáhněte mokrou utěrkou se saponátem či klasickým mýdlem a následně utřete suchým hadříkem. I u tohoto materiálu je důležitá impregnace, která zaručí delší životnost.

Náš tip: Jak na skvrny bez chemie: Babské rady

Pokud máte světlou barvu, měli byste zvolit i vhodnou prevenci. Nesedat si na sedačku v modrých džínsech či kalhotách, které mají indigovou barvu, ráda se totiž na světlý povrch přenese ve chvíli, kdy se trochu zpotíte nebo si nevšimnete, že jste si venku namočili nohavice.

Výrobci dokonce doporučují, abychom na světlé sedačky nedávali barevné deky či doplňky, protože i od nich se může znečistit a barevné nádechy se špatně odstraňují.

Tip redakce:

Fantastickou pomůckou jsou dětské ubrousky. Jsou napuštěné olejíčkem, takže ve chvíli, kdy sedačku otřete, ji zároveň impregnujete. Jsou ideální na týdenní úklid.

Tip čtenářů:

"Mně se osvědčilo klasické mýdlo Jelen, které trošku rozpustím ve vlažné vodě. Ale fantastické je, když do vody necháte vylouhovat trochu sušené levandule, kterou před čištěním vyndáte. Vůně se vpije do sedačky a celý obývací pokoj vám provoní." (Dominika P.)

Vhodné čističe na koženku:

  • Star, 500 ml, 109 Kč
  • Poliboy, vlhčené utěrky na koženku a kůži, 20 kusů, 99 Kč
  • Comodus cleaner, čistič na umělou kůži, 125 ml, 180 Kč

A jak čistíte sedací soupravu vy? Máte nějaké zajímavé rady, jak zvládnou nečistoty na kožence, kůži či textilii? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Krájení a vaření zeleniny: Těchto chyb se vyvarujte

Nepotřebujete víc dovolené? Víme, kolik je tak akorát

8 zlozvyků, kvůli kterým předčasně stárneme











"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama