reklama

Jak vybavit interiér pro alergiky? Poradíme!

Máte doma alergika? Připravit mu bezpečný domov je pořádná dřina. Podívejte se, jak na to.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Alergie je nemoc, kterou má dnes každý druhý. Celý svět se problému snaží přizpůsobit, ať už jde o speciální psy pro alergiky, antialergické přikrývky, čističky vzduchu nebo jiné vychytávky, které usnadňují život. Často bývá hlavním nepřítelem alergika jeho vlastní dům.

Podívejte se, jak zařídit interiér, který bude bez alergenů. Dráždivé částečky pylu, rostlin, zvířat, prachu a plísní nebudou mít šanci. Interiér pro alergiky se velmi liší od běžné domácnosti. Jak si zařídit byt, kde nebudou květiny, rostliny a koberce tak, aby byl útulný? Máme pro vás pár rad!

Základem je kvalitní povrch

Alergici by si rozhodně měli pořizovat nábytek, jehož povrch je snadno omyvatelný. Křesla a pohovky nakupujte z kožené látky nebo s povrchem, který sundáte a vyperete. Nechcete-li své citlivé sliznice zbytečně trápit, nepokládejte na nábytek dečky, ubrus ani jiné textilie, které zbytečně zachycují prach.

Náš tip: Sluneční alergie nemusí být od slunce. Vina je v lécích

Pokud se neobejdete bez závěsů a záclon, sáhněte pro dekorace s hypoalergenní úpravou. Nevyberete-li si z nabízených dekorů, a přesto by vám chyběly, myslete na ně každý týden při vysávání a stáhněte z nich prach. A jak už to tak u těžkého alergika bývá, když se uklízí, pak jen s takovými čistícími prostředky, které jsou šetrné nejen k nábytku, ale zbytečně nevyvolávají alergie. Máme na mysli hlavně parfemované leštěnky

Spokojený spánek

Smiřte se s tím, že pokud jste alergičtí, při koupi postele necháte v obchodě více peněz. Spát musíte na kvalitní matraci, která by měla splňovat ty nejhygieničtější požadavky. Určitě kupujte takové, jejichž potah je z mikrovlákna a dá se jednoduše sundat a vyprat.

Nezapomeňte ani na deku a polštář, které by měly být ze speciálních dutých vláken. A opět - základem úspěchu je nakoupit takové lůžkoviny, které se dají vyprat. Vadí-li vám částečky prachu, nezbývá nic jiného, než ložní prádlo převlékat častěji, než je to běžné.

Okna? Ano, ale nechte je zavřená

Jak už jsme říkali, na okna v domě alergika záclony a závěsy nepatří. Pokud je přesto chcete, kupte speciální s hypoalergenní úpravou. Opět počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Chystáte-li se instalovat žaluzie, pak vězte, že je pro vás lepší venkovní roleta, na které vám nevadí prach a špína, jako tomu může být u vnitřních žaluzií. Nechcete si přeci komplikovat život tím, že se je budete každý týden pokoušet vyluxovat nebo je snad pokaždé sundávat a sprchovat.

Náš tip: Alergie na mléko: Zahleňuje, nebo ne?

Pokud máte rozestavěný dům, pak jásejte a začněte uvažovat o klimatizaci a čističce vzduchu, která umožní otvírat okna minimálně nebo vůbec. Dům získá filtrované a ideálně vlhké prostředí. U klimatizace pravidelně čistěte filtry a zvlhčovač udržujte správně nastavený. Je známo, že lidé, kteří mají alergii, trpí vysycháním sliznice. Dostatečná vlhkost jim jen a jen pomůže.

I podlahy lapají alergeny

Na koberce s dlouhým chlupem raději zapomeňte. Dům alergika by měl mít podlahy z omyvatelného materiálu. Nechte si tedy udělat podlahu z linolea či dlažby nebo zvolte plovoucí podlahy. Pravidelná údržba je pak samozřejmostí. Odborníci upřednostňují vytírání před vysáváním, kdy se víří větší množství prachu, pokud tedy nemáte speciální vysavač s vodou. 

Nepřehlédněte: Přírodně na alergie: Bylinky, které uleví

Toužíte-li po hřejivé atmosféře, při které se bez koberce prostě neobejdete, volte koberec s krátkým chlupem. Výbornou volbou jsou "kusovky", strčíte je jednoduše do pračky a máte klid.

Vysavač a kýbl s hadrem jsou základním vybavením

Úklid v alergické domácnosti je velmi důležitý. Určitě při výstavbě zvažujte o zabudování centrálního vysavače, díky kterému budete mobilní uklízečkou. Centrální vysavač má sběrnou nádobu mimo dům nebo v technické místnosti a prach nemá šanci vrátit se zpět.

Nemáte-li dostatek síly na úklid, půjčte si od přátel malý robotického vysavače, který se vám přes noc o úklid postará. Pokud na práci postačí, určitě neváhejte s jeho pořizováním. Na trhu se objevují i modely, které po sobě rovnou vytírají. 

Čtěte také: 5 nejčastějších mýtů o alergiích: Nezbavujte se psa!

Alergici by měli dvakrát do týdne vysávat a dokonce i vytírat. Nezapomínejte, čistící prostředky musí být hypoalergenní bez vůně a jednotlivé hadry a houbičky pravidelně perte v pračce, ať se v nich netvoří bakterie nebo plísně.

Máte doma alergika? Jak se vám daří udržet pro něj ideální prostředí? Máte nějaké zajímavé a praktické rady? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alergii jsme (možná) zdědili, a taky ji předáme dětem

8 šokujících chyb lékařů. Mohou potkat i vás

Test: Jste neurotická matka?

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama