reklama

Jak se zbavit octomilek: zkuste vysavač, pivo nebo česnek, zaručeně pomohou

Každý rok na konci léta začne být na internetu věta "jak se zbavit octomilek" nejvyhledávanějším heslem. Přinášíme několik tipů, jak na ně.

Foto: Dahanukar lab, UC Riverside

Jsou to tak malé mušky, že jim člověk skoro nevěnuje pozornost. Ale octomilka obecná (Drosophila melanogaster) je zcela jistě hned po komárovi a mouchách nejotravnějším hmyzem. Navíc zbavit se těchto milovníků sladké vůně není jednoduché. Zapátrali jsme u babiček i mezi čtenáři a zjistili, co na ně opravdu funguje. 

Hodně lidí si myslí, že když budou udržovat pořádek a nenechají ovoce shnít, mají vyhráno. Omyl! Co na mušky platí? Lovit je rukama nemá cenu, zbytečná energie a druhý den je máte zpátky.

Octomilka 'otravná'

Lidově se jí říká octová, vinná nebo ovocná muška. Přesně podle toho, na čem si pochutnává nejraději. Největší lahůdkou je pro ně sklenička vína, zbytek vody se šťávou či nahnilé ovoce. A také cokoliv, co kvasí.

Jak se k nám dostávají? Pár jich přiletí oknem a o své potomky pak postarají někde poblíž odpadkového koše či mísy s jablky. Blízko zásob nakladou až čtyři sta vajíček, ze kterých se za tři dny vylíhne další generace.

Nepatří mezi hmyz, který by naše zdraví nějak ohrožoval, ale přenášejí různé plísně i na čerstvé ovoce, které tak rychleji podléhá zkáze. Navíc své potomky zanechávají spíše na takovém kousku, který byste už do pusy nedali. Někdy však mohou být i ve švestkovém koláči nebo jablečné přesnídávce a miniaturní vajíčka určitě nezahlédnete.

Prevence: Prohlédněte koše a odpad

Jak už to u každého problému bývá, ještě než začnete likvidovat následky, zkuste nejprve najít to, co je láká. Když se budete držet několika základních hygienických pravidel, nejspíš vás tyto otravné potvůrky ani nenavštíví.

  1. Základem je udržovat v kuchyni maximální pořádek.
  2. Ovoce na stole pravidelně prohlížejte a snažte se kusy, které rychle hnijí, uskladňovat v lednici nebo je alespoň přikryjte.
  3. Nenechávejte na kuchyňské lince nedojedené zbytky jídla. Kousek koláče, nakousnutá müsli tyčinka a další potraviny.
  4. Pořádně překontrolujte odpadkový koš. Potraviny, které v koši hnijí, raději okamžitě vyneste do popelnice. Když odnesete sáček, plastovou nádobu vždy vypláchněte a postříkejte dezinfekčním prostředkem. I trochu šťávy z ovoce, která se dostane na dno, octomilky přiláká a vy se jich nezbavíte.
  5. Pozor na sladké a lepkavé tekutiny. Šťávu či ovocné džusy skladujte v dobře těsnící nádobě. Stejně tak skleničky po víně okamžitě umyjte a nenechávejte do druhého dne. Sklenice s medem či sirupem pravidelně otírejte, aby nezůstávaly ulepené.
  6. Často v kuchyni vytírejte podlahu a otírejte linku. I jedna malá kapka z ovoce, šťávy, piva či čehokoliv, co sladce voní, je zaujme a vletí k vám oknem.
  7. A v neposlední řadě odpad. Ideální místo na hodování. Nezapomínejte při úklidu do dřezu a odpadu nalít přípravek na odstranění zbytků a mastnoty. Je jedno, zda použijete klasického "krtka", Savo na odpady či něco jiného.
  8. Nepřelévejte pokojové květiny. Mokrá hlína je pro ně ideálním místem na kladení vajíček.

Když už je pozdě

Pokud jste některé z pravidel porušili a do domu se vám nastěhovala hejna mušek, nevěště hlavu. Máme tu několik zajímavých tipů a rad, jak se jich zbavit. Některé fungují spolehlivě, jiné méně. Je to na vás, který způsob 'vyhubení' si zvolíte a vyzkoušíte.

Lapač

Klasická mucholapka se lepí poblíž okna. Vylučuje feromony, které octomilky přilákají a insekticidy je následně zahubí. Pořizovací náklady jsou okolo padesáti korun za balení, kdy vám jeden proužek vydrží asi 3 měsíce. Záleží, jakou máte doma invazi.

Někdy tyto lepící pásky můžete najít pod názvem "beruška", podobně fungují lepící "slunečnice" či "jablíčka" - také octomilky lákají na omamnou a sladkou vůni a následně vás jich zbaví jednou provždy.

Elektrický pomocník

Tenhle přístroj jste mohli vidět v některých restauracích. Elektrický lapač svítí a přitahuje hmyz. Některé typy ho hubí elektrickým proudem, jiné ho nasají do zásobníků. Celý přístroj je poměrně tichý, jen pořizovací ceny jsou o něco vyšší. Elektrický lapač koupíte od 300 Kč a více. Na druhou stranu nejde o žádný chemický prostředek.

Koření

Stejně jako komáři také octomilky nesnášejí vůni koření. Rozložte si po bytě misky s hřebíčkem a do květináčů zapíchněte stroužek česneku. Jen si předem vymyslete, jak návštěvě zdůvodníte to zvláštní aroma v bytě. 

Past

Postačí, když necháte na stole nedopitou vodu se šťávou a uvidíte, kolik se jich tam nachytá. Na druhou stranu tím můžete přilákáte ještě další otravné návštěvníky.

Mnohem lepší je odřezat plastovou láhev, nalít do ní trochu vína, piva nebo džusu. Vršek zakryjte papírem nebo potravinářskou fólií a udělejte do něj malé dírky. Octomilky se dostanou dovnitř, ale už nevyletí ven. Pak jen stačí zatřepat a vylít do odpadu.

Masožravé rostliny

Hezký a moderní doplněk do bytu, který se vám o tyto potvůrky postará. Stačí je vhodně nakombinovat, s tím vám poradí v hobby marketu či zahradnictví a máte vyhráno. Masožravá rostlina je elegantní a bude vás bavit ji sledovat při lovu.

Vysavač

Prý nejlepší způsob, jak se jich zbavit. Na talíř dejte kousek ovoce a nechte do druhého dne. Když se kolem nich slétne hejno, zapněte vysavač.

Ideální je několik tipů zkombinovat, tím zaručíte, že jste je opravdu pochytali a zahubili. Přejeme hodně úspěchů a pevné nervy při likvidování.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama