reklama

Internet na doma: Jak za rychlost nezaplatit majlant

Možností internetového připojení je na trhu celá řada. Jak se v tom všem vyznat a jaké připojení zvolit, když hledáte rychlost a výhodnou cenu?

Foto: iStock

Internet se stal nedílnou součástí našeho života. Možností, jak se k němu připojit, je celá řada, takže on-line můžete být prakticky kdekoliv. Jaký druh připojení ale vybrat, pokud hledáte rychlý internet a nechcete za něj měsíčně zaplatit majlant? Poradíme vám.

Nejprve si ujasněte, k čemu chcete doma internet používat. Pro běžné surfování na internetu a prohlížení fotek vám stačí téměř jakékoliv připojení. Jestli ovšem budete chtít sledovat videa on-line, a to v super kvalitě nebo hrát náročné on-line hry, budete potřebovat připojení s vyšší přenosovou rychlostí. A nejde vždy jen o rychlost stahování (download), je potřeba správně nastavit i rychlost odesílání dat (upload), a to hlavně pokud chcete na web umístit hodně fotek nebo sdílet videa. Poslední věcí ke zvážení je datový limit, tedy objem dat, která je možné v rámci měsíčního poplatku přenést, protože ne všichni nabízejí připojení neomezené.

Internet si domů můžete přivést dvěma hlavními způsoby - pevným připojením (kabelem) nebo vzduchem. Na výběr přitom máte v zásadě čtyři možnosti, a to pevné DSL připojení, připojení přes kabelovou televizi, bezdrátový mobilní internet a bezdrátové wi-fi připojení.

DSL připojení je stabilní a odolné proti změnám počasí

Jedná se o vysokorychlostní připojení, které využívá přípojku na pevnou telefonní linku, v našich podmínkách jde buď o ADSL, nebo ještě rychlejší VDSL. Budete potřebovat modem, který zapojíte do přípojky. Tento pevný internet je velmi stabilní, je odolný proti změnám počasí i proti přetížení sítě. Lukáš Kaňok, specialista na telekomunikace ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, vysvětluje: "Díky novým technologiím se rychlost a kvalita připojení pomocí DSL technologií hodně zlepšila, je možné dosáhnout na rychlost až 250 MB/s. Připravuje se nasazení nových zařízení, které umožní rychlost až 1000 MB/s. Přitom telefonní zástrčku má doma skoro každá domácnost, takže DSL má obrovský potenciál."

Připojení přes kabelovou televizi je rychlé a zvládá připojení velkého množství uživatelů

Druhou možností je připojení přes kabelovou televizi. Nemějte obavy z narušení TV signálu, bude stejný, akorát vám doma přibude modem, podobně jako u DSL. Pokud tedy jste v dosahu pokrytí kabelovými rozvody a příslušná síť vede až do vašeho domu, stačí jen, když vám technik vytvoří jednoduchou přípojku. Síť bývá velmi rychlá a kvalitně připravená, zvládá připojení velkého množství uživatelů, aniž by to ovlivňovalo rychlost připojení, která běžně dosahuje 250 nebo 500 MB/s.

U bezdrátového mobilního internetu 3G/4G (LTE) si pohlídejte neomezený objem dat

Zde můžete volit mezi mobilním internetem vázaným na konkrétní adresu nebo internetem, který si můžete vzít s sebou kamkoliv, kde je mobilní signál a elektrická zásuvka. První typ obsahuje speciální zařízení, které se někde doma připevní, nasměruje se na vysílač mobilního operátora a umí vám domů přivést velmi rychlý internet. Druhý typ připojení je asi nejsnazší cestou k získání internetu. Obsahuje modem, který koupíte přímo v prodejně mobilního operátora. Modem připojíte do zásuvky, počkáte, až se načte signál, a máte wi-fi třeba na chatě nebo u babičky. Jen je třeba zjistit, zda má poskytovatel nastaven neomezený objem dat (takzvané FUP), aby vás internet nevyšel zbytečně draho.

Bezdrátové wi-fi připojení od místních poskytovatelů je závislé na počasí

Tato technologie je vhodná pro místa, kam nevede kabel nebo kde kabel nefunguje správně. V tomto případě se k internetu připojíte pomocí vaší přijímací antény - takzvaného přístupového bodu. Anténu je nutné umístit na vhodné místo, nejčastěji na střechu či za okno. Anténa přijímá zvenku signál, který díky modemu mění na wi-fi. Jedinou podmínkou ke správnému fungování tohoto připojení je přímá viditelnost mezi anténou a centrálním vysílačem a předpoklad, že signál nebude rušen například jinou sítí. Stejně tak je signál hodně závislý na rozmarech počasí a také aktuálním počtu připojení k internetu u daného poskytovatele.  

wi-fi hotspot je jen krátkodobé řešení

Může se stát, že vám z nějakého důvodu vypadne domácí "wifina" nebo v okolí žádná možnost připojení není a vy nutně potřebujete něco zařídit přes internet. V tom případě můžete použít svůj chytrý telefon s mobilními daty. Díky takzvanému wi-fi hotspotu můžete sdílet internet z mobilu do notebooku nebo tabletu. "Maximální rychlost takto sdíleného internetového připojení závisí na tom, co zvládne váš mobil (ideální je ten, co umí LTE). Počítejte ale s rychlejším ubýváním energie v baterii, a hlavně si ohlídejte svůj FUP. Tento typ připojení je každopádně jen krátkodobé řešení, a pokud nemáte zakoupen datový balíček, přijde vás pořádně draho," dodává Lukáš Kaňok z Ušetřeno.cz.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama