reklama

Budulínek

Ne každá pohádka je o princeznách. Ne každý pohádkový hrdina musí být udatný princ. Hrdinou pohádky může být klidně malý kluk, třeba Budulínek. Místo draka se v příběhu o Budulínkovi objevuje chytrá liška. Budulínek doplatí na to, že neposlechl babičku s dědečkem. Ale nakonec vše dobře dopadne. A za vyučenou dostane i liška.
Pohádka o Budulínkovi je prastarým příběhem, který dodnes oceňují především ty nejmenší děti. Prostý děj je zavádí z láskyplné chaloupky až do nebezpečného lesa, z náruče milujících prarodičů až do temné liščí díry. Avšak s pomocí housliček a bubínku se vše zase v dobré obrátí. A Budulínek snad už bude poslušnější.

Pohádka o Budulínkovi - text

Za devatero horami a devatero řekami žili v prosté chaloupce babička, dědeček a malý Budulínek. Babička s dědečkem měli Budulínka rádi z celého srdce a byli na něho moc hodní, ale ten občas zazlobil. Třeba jednou, když zůstal v chaloupce sám.
Babička uvařila Budulínkovi hrášek a než odešla s dědečkem do města, ještě mu říkala: ,,Budulínku, buď hodný. Vem si hrášku. Pěkně si hraj. A než se vrátíme, hlavně nikomu neotvírej".
Sotva se babička a dědeček vzdálili od chaloupky, už tam byla liška.
Přes okno na Budulínkovi žadonila:
,,Budulínku, dej mi hrášku, povozím tě na ocásku".
Budulínek lišku odbyl, ale ta prosila a slibovala:
,,Budulínku, dej mi hrášku, povozím tě na ocásku. Povozím tě po světnici, povozím tě po lavici, zažijeme legraci."
Budulínek se nakonec nechal přemluvit. Otevřel, dal lišce hrášku a už se těšil, jak se sveze na jejím ocásku.
Liška vozila Budulínka po světnici, po lavici a zase po světnici. Otevřenými dveřmi pak vyběhla z chaloupky, i s Budulínkem na ocase. Běžela až do své nory v lese a šup dovnitř i s Budulínkem.
Když se babička a dědeček vrátili do chaloupky, marně hledali Budulínka. Nakonec vzali housličky a bubínek a vydali se Budulínka hledat. Jeho pláč uslyšeli u liščí díry.
Vytáhli své nástroje a spustili:
,,Máme doma housličky a taky Bubínek, v noře jsou tři lištičky a náš Budulínek."
Když stará liška slyšela rámus, poslala jednu z lištiček ven. Měla se podívat, co se tam děje. Jen co vystrčila mladá liška hlavu, dědeček ji popadl a hodil do pytle.
A zase začali s babičkou tu svoji:
,,Máme doma housličky a taky Bubínek, v noře jsou dvě lištičky a náš Budulínek."
Liška poslala další mládě ven, ale i to skončilo v dědečkově pytli.
A starou lišku v díře s Budulínkem zase vyrušovala písnička stařečků:
,,Máme doma housličky a taky Bubínek, v noře jedna lištička a náš Budulínek."
To vystrčila hlavu i stará liška. Dědeček ji popadl a hodil do pytle za ostatními.
Budulínek měl volnou cestu a z díry vylezl rovnou do náruče babičky a dědečka. To bylo radosti! Štěstím z toho, že se s Budulínkem zase shledali, se prarodiče na Budulínka ani nezlobili. Ten slíbil, že už bude vždycky poslouchat.
Ještě než se zase vrátili do své chaloupky, dědeček liškám pořádně vyprášil kožich. Pak je z pytle pustil. Lišky už si od té doby na Budulínka netroufly.

Budulínek v knihách i na videu

Pohádky jsou kouzelnými příběhy, které se v dávných časech předávaly ústní podobou. Každá verze stejné pohádky je tak maličko jiná.
Spolu s dalšími pohádkami i příběh Budulínka sepsala na základě lidového vyprávění Božena Němcová. Její verze patří k těm nejznámějším. Dnes pohádku svým dětem předčítáme zejména ze Špalíčku veršů a pohádek Františka Hrubína. Jistě jde o jednu z nejoblíbenějších dětských knížek u nás. Stejně jako dětské pohádky, ani tato kniha nestárne. A to i přesto, že se v současné době moderních technologií setkáváme také s online podobami pohádky nebo videem ke stažení.
Verze pohádky o Budulínkovi jsou dnes nejenom tištěné, ale také třeba v podobě kresleného filmu. Pohádka existuje i jako loutkové představení nebo divadelní příběh, často v podání dětských herců. Také z těchto vystoupení se dnes dají najít záznamy a video na internetu.
Neposlušného Budulínka a vychytralou lišku najdeme i v leporelu pro nejmenší nebo v dětských omalovánkách.
Pohádka, kde ke šťastnému konci pomůžou housličky a bubínek, přímo vybízí i k hudebnímu ztvárnění. Toho se chopil Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř.

Miniopera Budulínek

Klasická pohádka o Budulínkovi se stala předlohou pro hudební dílo Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. K řadě svých písniček pro děti tak připsali i čtyři miniopery. Vedle Budulínka dali v operce prostor i Červené karkulce, Šípkové Růžence a ději příběhu O dvanácti měsíčkách.
Svěrák s Uhlířem všechny čtyři pohádky zveršovali, zhudebnili a každou také samostatně nazpívali jako minioperu. Dnes je najdeme na CD i jako video na Youtube. Pohádka o Budulínkovi, stejně jako ta o Karkulce, Růžence nebo O dvanácti měsíčkách, je připravena pro divadelní soubory. S Budulínkem se tak dá potkat i prostřednictvím živého hudebního představení.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama