reklama

BLOG Inkpotstories: Proč říkám NE konvenční bavlně

Dříve, když jsem se rozhodovala pro koupi nového oblečení, hrál u mě prim materiál. Snažila jsem se vybírat bavlnu nebo len, maximálně viskózu. První jmenovanou už však do šatníku nevpustím. Proč?

Foto: Lucien Photographer
Karolína Břinková - Inkpotstories

Karolína Břinková - Inkpotstories

Udržitelnost a pomalá móda - to jsou témata, kterými se zabývá blog Inkpotstories. Najdete na něm také mapu sekáčů i seznam obchodů s udržitelnou módou. Karolína je propagátorkou tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, má vždy co na sebe. Její outfity jsou volně inspirovány stylem francouzských žen, jejichž přirozený šarm obdivuje. 

NE konvenční bavlně

Oděvní průmysl je extrémně náročný na vodní zdroje. Ačkoli přírodní materiál je bavlna jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí (přezdívá se jí bílé zlato). Na výrobu jednoho trička je potřeba 2720 litrů vody, které se rovnají našim 40 sprchováním. Toto množství se spotřebuje v průběhu celého výrobního procesu (pěstování, sklizeň, spřádání, tkaní, barvení, potisk, finální šití).

Tip: Schválně si zkuste spočítat, kolik triček doma máte a kolika sprchováním by se rovnala.

Ze všech druhů oděvů je ekologicky nejnáročnější produkce džínů. Spotřebuje se na ni 3700-9500 litrů vody (záleží na mnoha faktorech). Bavlník pro svůj růst potřebuje spoustu vláhy - řešením se stalo intenzivní zemědělství a odklonění vody z řek, aby došlo k zavlažování polí. Největší ekologickou katastrofu, spojenou s pěstováním bavlny, je bezesporu vyschnutí Aralského jezera.

Ačkoli zabírají bavlníková pole asi jen 2 % světové půdy, na jejich ošetření se spotřebuje 25 % světové spotřeby pesticidů. Jedná se o jednu z nejchemizovanějších oblastí zemědělství.

Důvody, proč zvolit bio bavlnu

Nejudržitelnější volbou, jak snížit spotřebu vody v rámci produkce bavlny, je, podle mě, nakupování oděvů z druhé ruky. V každém menším i větším městě se najde mnoho secondhandů, kde se dá ulovit šik oblečení za dobré ceny. Populární jsou i swapovací akce, na kterých si návštěvníci oděvy jednoduše vyměňují. Pokud se nakonec rozhodnu pro nákup úplně nového oblečení, volím bio bavlnu, která se pěstuje bez použití chemických postřiků za využití přirozené biodiverzity, hnojí se kompostem, okopává a efektivně zavlažuje. Mezi další výhody patří nižší uhlíková stopa při procesu zpracování, které je šetrné k životnímu prostředí a neohrožuje zdraví pracovníků a jejich rodin. Pěstování bio bavlny pomáhá snižovat spotřebu vody, elektrické energie a toxického odtoku.

Důležitost certifikace bio bavlny

Avšak pozor! Za bio bavlnu se teď vydává lecjaký oděv i ve velkých řetězcích. Často je však podíl bio bavlný jen částečný. Nenechme se proto nachytat a vybírejme oděv podle certifikace. Nejpřísnější podmínky výroby oblečení splňují ty označené GOTS (Global Organic Textile Standard). Ten zahrnuje také ekologické a sociální podmínky v rámci dodavatelského řetězce. Všechny chemické procesy musí být hodnoceny a splňovat základní požadavky na toxicitu a biologickou rozložitelnost. Je zakázáno používat toxické těžké kovy, rozpouštědla, syntetické látky. Jakýkoli polyester použití při výrobě musí být recyklovatelný. Obalový materiál nesmí být z PVC, musí být z recyklovatelného zdroje. Mezi další certifikáty patří i Fair Trade, Bluesign nebo Oeko Tex. Informace o nich jsem vám sepsala do samostatného článku na blogu a tipy, kde oblečení z bio blavny nakoupíte, najdete v mém Fair Fashion průvodci.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama