reklama

BLOG Fandi mámám: Být výjimečnou, neobyčejnou ženou? Zkuste si to!

Často o nás mají ostatní vyšší mínění než my samy o sobě. My se pak ať už kvůli výchově, falešné skromnosti, nebo protože to v české společnosti nebývá ještě stále trendy, podceňujeme a je nám zatěžko umět se i jenom pochválit nebo vyzdvihnout to, co nám jde skvěle a v čem jsem dobří. Pro ženy to dle mého platí dvojnásob.

Foto: Fandi mámám
Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Před rokem mi zavolala kamarádka Ilona a do telefonu mi řekla, že mě doporučila do mentoringového programu Odyssey, který podporuje ženy, především manažerky z korporací, v jejich osobně-pracovním rozvoji. V té době jsem byla na mateřské, tedy v pozici manažerky od plenek, pracovala jako televizní moderátorka ve zpravodajství a asi rok dobrovolnicky rozjížděla neziskový projekt na podporu maminek samoživitelek Fandi mámám. Celkově jsem tedy byla na hony vzdálená od světa korporací a managementu. Hned jsem kamarádce své obavy o to, že nevím, jestli to je vůbec pro mě a co bych tam dělala, sdělila a poděkovala jí. Ta mi ale se smíchem odpověděla, že už mě na základě jejího doporučení do programu vybrali, mají pro mě i mentorku a vše je již vyřízené. Když mi pak přeposlala e-mail, který o mně napsala jako doporučující dopis, přiznávám, že mi vytryskly slzy dojetí. Věci, které podle mě stejně jako já dělá spousta jiných lidí, a to třeba i mnohem lépe, pospala tak, že jsem měla pocit, že to snad ani nepíše o mně. 

A tak jsem se, taky trochu i vlivem pocitu vděku a toho, že ji nesmím zklamat, když ve mě tolik věří, vydala do světa korporátních žen a mentoringu. Už první workshop, který byl pořádán Googlem, mi znovu potvrdil, jak se podle mého české ženy, často i velmi úspěšné top manažerky, podceňují a svoje schopnosti a úspěchy berou jako standard. A to, že se navíc ještě starají o děti a domácnost, berou jako samozřejmost. Za úkol jsme dostali provést na první pohled velmi jednoduché cvičení. Během asi deseti minut sepsat 10 vlastností, dovedností nebo úspěchů, díky nimž si o sobě myslíme, že jsme výjimečné a neobyčejné.

Tak co? Kolik vás toho o sobě pozitivního napadá?

A kdybych napsala, že by to měly být vlastnosti, dovednosti nebo neúspěchy, které vystihují vaši nedokonalost nebo popisují vaše nedostatky? Bylo by to snazší?

Pro mě ano. Právě i díky takovému jednoduchému cvičení jsem se musela zamyslet nad tím, co dobrého si o sobě vlastně myslím a v čem si myslím, že jsem báječná, neobyčejná a výjimečná. Když jsem se nad tím začala zamýšlet, všechny mé vlastnosti nebo úspěchy mi přišly zanedbatelné a vlastně úplně obyčejné, a rozhodně ne výjimečné. Tím ale cvičení neskončilo. Poté co jsme dopsaly, následovala další část - přečíst vše, co jsme napsaly, před ostatními. To už mi oproti některým ostatním nečinilo větší potíže, možná proto, že jsem neobyčejná exhibicionistka a ráda mluvím. 😊

Tohle v podstatě banální cvičení mě donutilo zamyslet se nad sebou a najít si čas na to se pochválit. Najděte si 10 minut i vy a zkuste to! Napište si samy pro sebe, popřípadě společně s kamarádkou, 10 vlastností, dovedností nebo úspěchů, proč si o sobě myslíte, že jste neobyčejná. A pak je řekněte nahlas! A dejte vědět, jaké to bylo!

A ještě jeden vzkaz si nemůžu odpustit pro maminky samoživitelky: "Vy si hned na první místo napište, že jste neobyčejné, protože jste to nevzdaly a pečujete o své děti!"

Někomu to možná může přijít samozřejmé a banální. Mně ale rozhodně ne!

Autor: Žaneta Slámová 

Moderátorka, maminka a jedna ze zakladatelek dobročinného projektu Fandimamam.cz, který fandí maminkám samoživitelkám a jejich dětem. Velkou část svého volného času se rozhodla věnovat na podporu těchto žen, aby kromě konkrétní pomoci přispěla i ke změně pohledu společnosti na ženy samoživitelky, která se na ně často dívá skrz prsty.

Od chvíle, kdy se jí narodila dcera Josefína, začala ještě častěji přemýšlet nad svou životní cestou, rolí a jejím smyslem i nad tím, jak je naplnit a v čem spočívá životní štěstí. Miluje módu, dobrou společnost, knihy, jídlo a cestování. Fandit s ní můžete i na instagramovém účtu.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama